Podzim je ideální doba na úpravu terénu na zahradě. Během běžné údržby a sekání trávníku během roku totiž mohou vzniknout nerovnosti v podobě boulí, výmolů a jiných nevzhledných děr. Tyto nedostatky lze právě v tomto období snadno vyřešit. Drny, výmoly a díry skopněte a upravte rýčem nebo menší lopatou a dosypte humusem nebo kvalitní zeminou.

Shrabejte listí a odstraňte spadané plody

Shrabování listí je velmi důležitou součástí v péči o trávník. Spadané listí se totiž díky podzimní vlhkosti a ranním rosám stává živnou půdou pro rozvoj různých druhů plísní. Pro manuální odstranění listí na malé ploše bohatě postačí hrábě. Pokud je vaše zahrada větších rozměrů, hodí se foukače na listí nebo vysavače. Spadané listí můžete dát do kompostéru, a připravit si tak kvalitní hnojivo na další rok.

Zdroj: Youtube

Vertikutace na podzim trávníku rozhodně prospěje

Vertikutace trávníku je prospěšná pro jeho zdravý růst. Jde v podstatě o prořezání trávníku pro odstranění hrubé trávy, plevele a mechu. Kromě toho prospěje vertikutace i k lepšímu provzdušnění, snadnějšímu vstřebávání živin, lehčímu zakořenění, k tvorbě nových výhonků a omlazování trávníku.

Vertikutace se provádí pomocí vertikutátoru. Na menší zahradě postačí vertikutační hrábě. Ve větších zahradách se vyplatí investovat do nákupu vertikutačního přístroje.

Dosejte chybějící místa na trávníku

Na podzim jsou pro výsev semen ideální podmínky. Nově zasetý trávník se tak díky vysoké vlhkosti a stále příznivým denním i nočním teplotám snadno a rychle chytne. Dosypejte místa, kterým jste během letního pobytu venku na zahradě dali zabrat. Pro jednolitý vzhled použijte travní osivo, které už máte vyseté.

Podzimní hnojení trávníku

Podzimní hnojivo na trávník vybírejte velmi pečlivě. Na trhu existuje dusíkaté hnojivo na trávník, které je určené na jaro a léto. Dusík v hnojivu je na podporu rychlejšího růstu a sytější barvy. Tento typ hnojiva není ale vhodný pro hnojení na podzim. Podzimní hnojivo je naopak velmi bohaté na draslík. Tráva díky němu zesílí, zocelí se, zpevní, a snadněji tak přečká zimu bez úhony.

Zdroj: abecedazahrady.dama.cz, ireceptar.cz