Žaluzie nebo screenové rolety dvakrát do roka umyjte

Údržba venkovních žaluzií a rolet se skládá z pravidelného čištění alespoň dvakrát do roka, nejlépe na podzim a na jaře, kdy jsou nejvíce zanesené pylem, prachem nebo hmyzem. K čištění vám v obou případech postačí voda, saponát a hadřík nebo jemná houbička.

Při čištění postupujte následovně:

  1. Žaluzie sklopte a screenové rolety zatáhněte tak, abyste mohli umýt celou plochu. Před umýváním můžete lamely nebo látku oprášit a odstranit větší nečistoty jako hmyz nebo listí.
  2. Žaluzie i rolety opláchněte čistou vodou. Můžete použít i vapku, nastavte ji ale na nejnižší stupeň, abyste nepoškodili lamely nebo látku screenových rolet.
  3. Připravte si teplou vodu se saponátem a stínění umyjte hadříkem nebo jemnou houbičkou. U žaluzií umyjte každou lamelu, vždy jedním tahem v jednom směru. U screenových rolet na směru nezáleží, vyhněte se ale velkému tlaku, abyste roletu nepoškodili.
  4. Nakonec žaluzie i rolety ještě jednou opláchněte vodou.

Při čištění venkovního stínění se vyhněte chemickým čisticím prostředkům a pískům. I když jsou předokenní žaluzie i rolety vyrobeny z odolných materiálů, agresivní chemikálie mohou poškodit jejich povrch.

Při čištění screenových rolet si navíc dejte pozor na silné slunce, které by v kombinaci s rychle schnoucí vodou mohlo na látce rolety zanechat skvrny.

Zkontrolujte viditelné komponenty

Alespoň jednou ročně stínění zkontrolujte a důkladně prohlédněte všechny viditelné komponenty.

U žaluzií se zaměřte na:

  • nerovnoměrné vytahování a spouštění,
  • zvýšenou hlučnost motoru nebo vodicích kolíků,
  • opotřebení textilních pásků a žebříčků,
  • a opotřebení vodicích lanek a profilů.

U screenových rolet provádějte kontrolu podobně a zaměřte se na nerovnoměrné vytahování a spouštění nebo zvýšenou hlučnost motoru. Navíc taky zkontrolujte zipový spoj mezi roletou a vodicí lištou, a jestli není poškozená látka.

Pokud narazíte na jakoukoli závadu, do opravy se sami nepouštějte a nechte posouzení stavu na odbornících. Vždy se obraťte na montážní firmu, která vám stínění montovala. Pokud byste žaluzie nebo rolety opravovali svépomocí, mohli byste přijít o záruku.

Stínění nevystavujte zbytečnému riziku

Venkovní žaluzie i screenové rolety jsou velmi odolné i při nepříznivém počasí. V Izraeli si poradí s velkými vedry a v Norsku zase s tuhými mrazy. I když podmínky v Česku nejsou zdaleka tak extrémní, přesto je zbytečně nevystavujte silnému větru nebo mrazu.

S ochranou venkovního stínění vám pomůžou například chytré motory nebo dešťová a větrná čidla, která vnější žaluzie nebo rolety při špatném počasí automaticky vytáhnou.