V průběhu prvního měsíce po rašení prochází vinná réva obdobím intenzivního růstu. Rostoucí letorosty se musí pravidelně zastrkovat do připravené drátěnky anebo upevňovat k různým oporám. U révy se můžeme setkat také s tzv. záclonovitými tvary, kdy letorosty visí svojí vahou volně dolů. Tvary s drátěnkou jsou však častější, a proto se letorosty zastrkují do drátěnky, aby rostly kolmo vzhůru.

Čas pro osečkování

Jakmile letorosty začínají přerůstat připravenou drátěnku, nastává vhodný termín pro tzv. osečkování, což je zakracování letorostů, které umožní listovou stěnu keře udržovat v přijatelném tvaru. Kvalitní tvar je takový, kdy listová stěna není příliš hustá a listová plocha keře a hrozny jsou dobře osluněné.

V případě velmi bujného růstu může docházet k osečkování již před kvetením révy. Obvyklý je ale termín po kvetení révy. Osečkování u zahrádkářů se provádí ručně zahradnickými nůžkami anebo také srpem.

U tvarů s drátěnkou se osečkovává nad horním dvojdrátím, což znamená, že na keři ponecháme asi 1 m vysokou listovou stěnu. U tvarů bez drátěnky se osečkovává přibližně za sedmým listem za posledním hroznem.

Zdroj: Youtube

Zaštipování zálistků

Po osečkování, kdy dojde k přerušení hlavní osy letorostu, je podpořena zvýšená tvorba zálistků. Zálistky jsou u révy vinné velmi důležité. Mladší listová plocha zálistků vytváří asimiláty, které réva vinná využívá pro zrání hroznů, tvorbu zásobních látek a přípravu révového keře na přezimování.

Zálistky se odstraňují v zóně hroznů, kterou by příliš zahušťovaly. Nad nejvýše postaveným hroznem se však zálistky opět ponechávají. Tyto zálistky se dále také osečkovávají, abychom udrželi požadovaný tvar listové stěny keře.

Zálistky se nejčastěji vylamují ručně, bez použití zahradnických nůžek. Zálistky, jako mladší listová plocha, jsou citlivé na napadení houbovými chorobami, zejména plísní révy a padlím révy. Až do konce vegetace je důležité udržovat jejich vynikající zdravotní stav, provádíme proto účinnou ochranu proti těmto houbovým chorobám.

Postřik proti chorobám a škůdcům

Vinná réva je často napadána padlím, sviluškami a obaleči. Hrozny po odkvětu až do úplné zralosti ohrožuje šedá hniloba neboli plíseň šedá. Proto je nutné rostlinu ošetřit. První postřik se provádí v době, kdy se slupka zprůhledňuje a bobule pozvolna tzv. zaměká. U silně ohrožených rostlin se opakuje za 14 dnů. Letní bouřky tyto houbové choroby podporují, takže postřik provádějte preventivně.

Zdroj: ireceptar.cz, vinna-reva-pestovani.cz