Pěstování vlastní zeleniny v domácích podmínkách se stává stále populárnějším koníčkem. A proč by také ne, když nám nabízí možnost mít stále čerstvé BIO potraviny na dosah ruky. Díky tomu ušetříte za drahou zeleninu ze supermarketu, a kdo ví, možná získáte nový koníček. Pěstování zeleniny může být ale někdy náročnější, než by se mohlo zdát. Jak tedy pěstovat zeleninu tak, aby byla opravdu BIO?

Zahrada jako ekosystém? ANO!

Zdroj: Youtube

Proč pěstovat BIO?

Především jde o ochranu zdraví. BIO zelenina není stříkána pesticidy a hnojena umělými hnojivy, což znamená, že na ní nejsou žádné zbytky škodlivých chemikálií. Druhým důvodem je ochrana životního prostředí. Pěstování BIO zeleniny pomáhá chránit půdu, vodu a vzduch. Třetím důvodem je chuť. Mnoho lidí tvrdí, že BIO zelenina má lepší a intenzivnější chuť než konvenčně pěstovaná zelenina.

5 základních zásad pro opravdové BIO pěstování

Používejte jen BIO semena. Začněte již od samého počátku s kvalitními BIO semeny, která nebyla geneticky modifikována. Používejte kompost, hnůj nebo přírodní hnojiva místo syntetických hnojiv. Střídejte plodiny a nechejte půdu odpočívat, aby měla dost času na regeneraci a byla připravena pro další sezónu. Pokud je to možné, používejte přírodní prostředky boje proti škůdcům a nemocem, jako jsou přírodní predátoři nebo odolné odrůdy. Pěstujte různé druhy zeleniny a květin, abyste podpořili rozmanitost rostlin a živočichů ve vaší zahradě.

Co se tedy vyplatí pěstovat na zahradě?

Záleží na vašem vkusu a prostorových možnostech. Mezi snadno pěstovatelnou a oblíbenou zeleninu patří rajčata, saláty, papriky, okurky, mrkev, ředkvičky nebo fazole. Přemýšlejte také o pěstování bylinek, jako jsou bazalka, petržel, máta nebo oregáno, které můžete použít pro dochucení vašich jídel. V neposlední řadě je skvělé pěstovat i ovoce, jako jsou jahody, maliny nebo angrešt. Nejenže budete mít čerstvé a chutné plodiny po celou sezónu, ale také si vytvoříte malý kousek přírody přímo ve své zahradě.

Zdroj: saferbrand.com, allrecipes.com, gardeningchannel.com