Protažitka je pokojovka pro začátečníky, protože péče o ni je vcelku jednoduchá. Jen byste ji neměli nechat vykvést, protože květy nepříjemně voní a vykvetlá rostlina rychle ztrácí na kráse. Gynura dokáže jako dekorace ozvláštnit interiér, především pak Gynura aurantiaca, což v češtině znamená purpurová vášeň. Tento kultivar má hlouběji vykrojené listy, roste spíše plazivě a barva listů přechází od tmavě zelené až do purpurové. Celé rostlině korunují jemné fialové chloupky tvořící fialový kožíšek.

Čtěte také

Koriandr

Čtěte také

Milujete koriandr? Jeho pěstování je velmi jednoduché

Protažitka se rozrůstá velice rychle, a proto ji musíte pravidelně prořezávat. Řezem si pak vytvoříte dostatek řízků pro množení. Pokud rostlinu nebudete ořezávat, listy nebudou mít pěkný tvar a mohou dosáhnout výšky až 3 metrů. Doporučujeme také zaštipovat nové výhonky, čímž podpoříte větvení rostliny.

Gynura Gynura Autor: Shutterstock

Jak pěstovat gynuru

Gynura nemá ráda průvan a miluje teplo. Proto ji nedávejte do místnosti, kde se teplota pohybuje pod 16 °C. To, že je však rostlina teplomilná, neznamená, že byste ji měli vystavovat přímým slunečním paprskům. Dařit se jí bude spíše při rozptýleném světle. Teprve za dostatku světla totiž dosáhneme krásného vybarvení listů, v šeru začne postupně převažovat zelená kvůli chlorofylu. Na přímém slunci pak rostliny pro změnu rychle blednou.

Gynuru zalévejte až tehdy, kdy je zemina proschlá. V žádném případě se nesmí zalévat na chlupaté listy, kterým voda nedělá dobře. V zimě se zálivka musí snížit, aby se zabránilo opadávání listů. Čím nižší teploty, tím méně zálivky. V žádném případě pak se nesmí tyto rostliny mlžit a rosit. Tvořily by se nevzhledné skvrny na listech a listy by dokonce mohly ztrácet svou barvu.

Hnojivo určené pro pokojové rostliny se doporučuje v době vegetace jednou za měsíc. Při nadměrné dávce hnojiva rostliny rostou ještě bujněji a ztrácejí své půvabné charakteristické zbarvení. Gynury prostě nechtějí ničeho příliš.

Na jaře je ideální rostliny opatrně přesadit. Starším rostlinám však stačí výměna vrchní vrstvy zeminy. Novým rostlinkám vypěstovaným z řízků raději dopřejte kvalitní substrát, než abyste museli příliš hnojit. 

Zdroj: ireceptar.cz, ceskestavby.cz

Čtěte také

Netkaná textilie

Čtěte také

Netkaná textilie do záhonků? Prosím, ne!