Svícník, latinsky Ceropegia woodii je drobnolistá převislá sukulentní rostlinka. Oblíbená je zejména pro jemný tvar lístků se srdčitým tvarem a bílým mramorováním, díky čemuž se jí v anglicky mluvících zemích přezdívá „string of hearts”. Tuhle nenáročnou pokojovku, která navíc kvete bílo fialovými kvítky, můžete zavěsit do macramé nebo umístit na okraj poličky.

Pěstování svícníku

Pěstovat svícník můžete jako převislou rostlinu nebo stonek s listy nechte ovíjet o tvarovanou kovovou či plastovou oporu zapíchnutou v květináči. Křehce působící svícník nepotřebuje mnoho prostoru ke svému životu, spokojeně si vystačí s místem i na užším parapetu či na okraji skříňky. Jde o polosukulent s masitými lístky, takže vám odpustí i vynechání jedné či dvou zálivek.

Svícníku stačí slunné i polostinné místo. Nejlépe vám poroste v místě s běžnou pokojovou teplotou v rozmezí mezi 16 a 22 °C. Má rád suchý vzduch, takže v zimě mu nebude vadit přetopená místnost. Neroste ho. Jeho dlouhé srdcovité stonky rostou jako z vody a díky tomu můžete svícník i jednoduše množit, stačí zastřihnout stonek a vsunout ho do zeminy, aby byla vaše jinak dost subtilní pokojovka bohatší. Pokud se vám rozroste až moc, není problém stonky zastřihnout do požadované délky.

Zdroj: Youtube

Přesazování

Přesazují se starší rostliny, ale jen jednou za 2 až 3 roky. Při manipulaci s rostlinou postupujte opatrně, listy se snadno odlamují. Svícníku vyhovuje běžný substrát pro pokojové rostliny nebo můžete použít substrát rašelinový.

Škůdci

Rostlina ani netrpí na škůdce. Výjimkou jsou vlnatky, jejichž přítomnost poznáte podle výpotků podobných chomáčkům vaty. Rostlinu v takovém případě otřete tamponkem namočeným ve stolním oleji. V případě rozsáhlého napadení svícník vyjměte z květináče, jeho kořeny omyjte vodou a zasaďte ho do čistého substrátu.

Zdroj: pokojovky.co, receptyprimanapadu.cz