vánoční hvězda Autor: Shutterstock.com / Shutterstock.com Autor: Shutterstock.com

Vánoční hvězdu si pořizujeme pro její nádherné listeny, které obklopují malý drobný květ. Listeny bývají zpravidla zbarvené do červena, ale najdeme celou škálu barev, od růžové, lososové, přes krémovou, žlutou a bílou, až po zelenkavou, fialovou či modrou. V posledních letech můžete v některých květinářstvích či zahradnictvích koupit i dvoubarevné odrůdy nebo rostliny se zvláště kudrnatými listeny. Vánoční hvězda dorůstá velikosti od půl metru až po čtyřmetrový keř. Lze však bez problému zakoupit i miniatury.

Kdy kvete?

V našich klimatických podmínkách kvete od listopadu do března. Asi osm týdnů před Vánocemi nastává nejdůležitější období pěstitelského snažení. Vánoční hvězda je rostlinou krátkého dne, to znamená, že pokvete a barevné listeny vytvoří jen tehdy, bude-li mít den „dlouhý“ jen osm až devět hodin. Musíte jí proto počet hodin denního světla omezit tím, že ji v pozdním odpoledni zakryjete neprůsvitným obalem (novinami, krabicí apod.) a necháte do rána v plné tmě. Rostlině vadí i případné světlo od pouličních nebo pokojových lamp; sice by bujněji vyrostla, ale vybarvení by bylo méně intenzivní nebo skoro žádné. Nebojte se toho, moc času vám zakrývání nezabere a výsledek vás určitě překvapí a potěší. Už po třech týdnech nasadí rostlina poupata uprostřed vybarvených listenů. Takto pěstovaná vánoční hvězda je víc rozvětvená a bývá i vyšší oproti běžně prodávaným rostlinám s jedním výhonem.

Jak ji pěstovat?

Vánoční hvězda potřebuje světlé stanoviště bez průvanu, s teplotou okolo 18 °C a s vyšší vlhkostí vzduchu. Zalévejte ji shora odstátou vodou a před každým zalitím nechte povrch vyschnout. Jednou za měsíc také přihnojte květinu plným hnojivem pro pokojové rostliny.

Co s ní po odkvětu?

Když v průběhu pozdního jara skončí období jejího květu, je třeba omezit zálivku a počkat, až uschnou a opadají listy. O úplném „půstu“ by měla zůstat tři až čtyři týdny. Po „zmrzlých mužích“ ji můžete také přenést na zahradu nebo balkon a nechat ji venku až do počátku podzimu. Po uplynutí období vegetačního klidu zkraťte stonky rostliny na délku 5 až 8 cm a důkladně ji zalijte. Jakmile začne rašit, přesaďte ji do stejného nebo jen o trochu většího květináče s rašelinovým substrátem a postavte na teplé a světlé místo. Pamatujte také na pravidelné hnojení přibližně jednou za dva týdny.

vánoční hvězda Autor: Shutterstock.com / Shutterstock.com Autor: Shutterstock.com

Zajímavost

Vánoční hvězda neobsahuje žádné látky, které by se daly využívat v léčitelství nebo v průmyslu. Při práci s ní však musíme být opatrní, protože z jejích pletiv vytéká jedovatá mléčná tekutina, která může podráždit pokožku. Je proto dobré použít rukavice a dát pozor na oči. Proto ji také umístěte pokud možno z dosahu malých dětí či domácích mazlíčků.