Rýmovník je aromatická bylina, která patří v současné době mezi nejpopulárnější léčivky. Běžně se mu říká také molice, moud, kubánské oregano, mexický eukalyptus nebo řecký eukalyptus.

Rýmovník se používá zejména při alternativní léčbě rýmy, ale disponuje celou řadou dalších pozitivních účinků. Pomůže i lidem trpícím bolestmi hlavy, vysokým krevním tlakem a cholesterolem. Dále slouží i jako účinná dezinfekce při bodnutí hmyzem, drobných ranách nebo spáleninách. Postižené místo stačí potřít listy této rostliny.

Na pěstování je vcelku nenáročný, ale není mrazuvzdorný, proto ho nelze pěstovat po celý rok venku. Má silné, dužnaté listy, hustě a souvisle porostlé stříbrnými chloupky, které se snadno lámou. Poznáte ho podle intenzivní, specifické vůně, která připomíná směs kafru, máty, meduňky a eukalyptu.

Zdroj: Youtube

Pro koho není rýmovník vhodný

Ačkoliv má tato rostlina řadu léčebných účinků, někteří lidé by ji měli užívat s určitým omezením, případně vynechat úplně. Těhotným ženám se doporučuje pouze její inhalace, vnitřní užití je zakázáno kvůli vitaminu K, který ovlivňuje srážlivost krve. Kvůli němu je rýmovník zapovězený i lidem s léky na poruchu srážlivosti krve, například těm po infarktu či mrtvici.

Jak užívat rýmovník

Rýmovník se dá použít čerstvý i tepelně upravený. Jako medicína i jako koření pro ochucení jídel. Nejsnazší způsob použití je utrhnout lístek, promnout ho mezi prsty a vymačkanou vodičkou si pomazat nos.

Někteří si také kousek utrženého listu vloží do nosní dírky a nechají ho chvíli působit. Z rýmovníku si můžete uvařit i čaj. Jeden čerstvý lístek dejte do šálku a zalijte horkou vodou. Spustí se vám po něm rýma, a navíc si pochutnáte.

Zdroj: semena.cz, ireceptar.cz, drevostavitel.cz