Pokud jste například na chalupě objevili staré židle, na kterých už je vidět značné opotřebení, a zrovna přemýšlíte o koupi nových, přečtěte si nejdříve návod na to, jak dát starým židlím druhou šanci a jednoduše je zrenovovat. Je to jednoduché a zvládne to každý.

Co budete potřebovat:

  • nůžky
  • ostrý nebo lámací nůž
  • kladívko
  • sponky nebo čalounické hřebíčky
  • pevná látka
  • výplň (vatelín, plsť nebo molitan)

Postup:

Výměna čalounění obvykle souvisí s celkovou opravou židle. Je vždy žádoucí nejdřív opravit jakékoliv vady konstrukce, kterou se chystáte vylepšit novým potahem. Samotné očalounění v takovém případě nechte až na konec a začněte například odstraněním oprýskaného laku a přelakováním nebo zpevněním konstrukce, což může zahrnovat opravu truhlářských spojů či dotažení šroubů a vrutů.

Pokud potahujete sedák či jakoukoliv souvislou rovnou plochu, obkreslete si nejprve tvar potahované plochy a udělejte si šablonu. K jejímu vytvoření dobře poslouží karton. Šablona se používá k přesnému zakreslení tvaru potahované plochy na molitan, na potahové látky a případně i na další výplně.

Je nutné, aby výplňový molitan kopíroval velikost i tvar sedáku či potahované plochy. Pokud se počítá i s čalouněním okrajů sedáku, počítejte při vyřezávání potřebného tvaru i s rezervou, která se přes okraj přetáhne. Stejně tak musíte vytvořit rezervu i u potahové látky, aby ji bylo možné přetáhnout přes okraj a pod sedák, kde se pak ze spodní strany přichytí sponkami nebo čalounickými hřebíčky.

Molitan se na čalouněnou plochu zpravidla nalepuje, ale není to bezpodmínečně nutné. K lepení se hodí zejména lepidlo ve spreji, které na podkladovou plochu snadno nanesete.

Obecně je nutné látku při potahování nejprve zajistit proti posunu špendlíky a pak ji sponkami nebo čalounickými hřebíčky upevnit. Připevňuje se střídavě na protilehlých stranách a důležité je udržet látku napnutou, ale zároveň přílišným napínáním nedeformovat případné vzory či struktury potahu.

V rozích se potah upevňuje až nakonec přeložením rohů přes sebe, vypnutím a uchycením sponkami nebo hřebíčky. Za hřebíčky nebo sponkami se látka nechá přečnívat jeden až dva centimetry.

Zdroj: ireceptar.cz, ceskykutil.cz