Vlhkost – příčina problémů

Výměna oken bývá prvním krokem k úsporám za teplo a většinou přinese i zvýšení komfortu bydlení. Je ale nezbytné se s novými okny sžít, a to do slova a do písmene. „Moderní okna totiž utěsní byt a kromě tepla udrží v interiéru i vlhkost, která starými okny unikala samovolně, protože jimi do bytu táhlo,“ říká Ing. Korbelář z VEKRY. Měli byste myslet na to, že například jen za noc při klidném spánku nadýcháte až litr vodní páry. „Vlhkost se sráží na nejstudenějších místech v interiéru, jako jsou okna, ale také nezateplené stěny domu,“ dodává odborník z VEKRY. Právě tam mohou začít bujet plísně, kterých není snadné se zbavit.

Problém vlhkosti účinně řeší rekuperace vzduchu, která se ale ve starších domech vyskytuje zatím jen sporadicky. Nejsnadnější řešení je naučit se správně větrat. Velkou pomocí je sledování teploty a relativní vlhkosti, zde pomůže i obyčejný vlhkoměr. Velmi jednoduchým pravidlem je pamatovat si, že pokud relativní vlhkost v bytě překročí 50 % při teplotě kolem 21 °C, je potřeba účinně vyvětrat.

Naučte se správně větrat

V zimě je nejúčinnější na pár minut dokořán otevřít okno, a to i několikrát denně podle potřeby a provozu v bytě, rychle se vymění vzduch a odejde přebytečná vlhkost. Kdo je zvyklý používat ventilaci, měl by vědět, že v zimě se tímto způsobem nezajistí dostatečná výměna vzduchu, resp. k dostatečnému vyvětrání je potřeba výrazně delší doba, při které se ochladí stěny i nábytek.

Správnou cestou k úspoře za teplo a prevencí vzniku plísní je naučit se v zimě krátce a intenzivně větrat. Po zavření okna se místnost za chvíli prohřeje na požadovanou teplotu. Používání mikroventilace je zcela neúčinné a problém může jen zhoršit.

Hlídejte slabá místa v bytě

Plísně vznikají při vyšší vlhkosti a nízké teplotě zejména na ochlazovaných obvodových stěnách domů. Slabinou jsou hlavně místa, kde nemůže dostatečně proudit vzduch. Nová okna utěsní byt, a tak zmizí škvíry a netěsnosti v oknech, kterými protahovalo, a vlhkost tak současně přirozeně z bytu odcházela. Za nábytkem a v rozích místností pak již neproudí vzduch, který vysoušel a odváděl vlhkost, proto je nezbytné větrat.

Cestou ke zlepšení je zateplení domu, pak se zvýší povrchová teplota obvodových stěn a plísně mají horší podmínky pro růst, ale větrání je vždy nezbytné. Problém vzniká především v koupelnách, kuchyních, ale také za těžkými závěsy v okolí oken, za nábytkem přistaveným příliš blízko ke studené stěně atp. Slabým místem v bytě jsou místnosti s větším množstvím květin nebo akváriem. Kdo suší v bytě prádlo, vytváří přímo ideální podmínky pro vznik plísně.

ČTĚTE TAKÉ: Spousta dalších rad, tipů a triků také v našem Praktickém Rádci

Používání odsavačů par v koupelně a v kuchyni a účinné větrání jsou hlavní způsoby, jak bránit nejen rosení oken, ale i předcházet vzniku plísní. Naučit se ranní rituál roztemnit v ložnici stínění a dokořán otevřít na pár minut okno, by mělo být samozřejmostí. Pokud je to možné, odstavte nábytek dále od ochlazovaných stěn a pravidelně větrejte zejména místnosti, kde pěstujete více květin. Chlorový přípravek na odstranění plísně ji sice rychle odstraní, ale je to řešení jen na krátkou dobu, účinným řešením je pouze efektivní řešení příčiny, a to je příliš vysoká vlhkost a nízká teplota v bytě.