Stručný souhrn z článku:

  • Myslivci rozdělují krmivo pro zvěř na objemné (např. seno), jadrné (např. oves) a dužnaté (např. mrkev, jablka).
  • Pečivo při krmení zvěře musí být usušené a nesolené; sůl je důležitá jako zdroj chloru a sodíku.
  • Krmivo by mělo být umístěno v krmelcích v klidných oblastech, daleko od silnic, a dávkováno podle typu.

Tento souhrn byl vytvořen pomocí AI a je kontrolován redakcí.

Pro divokou zvěř je zimní období zatěžkávací zkouškou. Jakmile teploty klesnou pod bod mrazu a krajinu zahalí sněhová pokrývka, jsou jeleni, srny nebo kanci často odkázáni na naši pomoc. Mnozí lidé nosí v dobré víře do krmelce nejrůznější laskominy z domova, některé z nich ale mohou zvířectvu uškodit, nebo dokonce zapříčinit jejich uhynutí. Jaké potraviny tedy můžeme do krmelců přinášet bez větších obav?

Myslivci rozdělují krmivo pro zvěř do tří kategorií: objemné, jadrné a dužnaté.

Mezi objemná krmiva patří veškeré byliny a traviny spolu s letorosty keřů. Může to být například seno, sušené maliní nebo sláma. Objemné krmivo je nejpřirozenější potrava pro zvěř, je výborným zdrojem živin a nezatěžuje trávicí trakt.

U jadrných krmiv je třeba u přikrmování brát ohled na určitá pravidla. Jedná se sice o velmi vhodné doplňkové krmivo, ale jeho špatné dávkování či nevhodně zvolený druh může vést k trávicím potížím až k úhynu zvířat. Z obilovin volíme pouze oves.

Ostatní obiloviny způsobují zvířatům trávicí potíže. U kaštanů musíme dávat pozor na jejich množství, jelikož obsahují saponiny, které jsou ve větším množství jedovaté. Mezi další vhodná jadrná krmiva patří například kukuřice, žaludy či hrách.

Mezi dužnatá krmiva patří ovoce a zelenina. Ze zeleniny je nejvhodnější mrkev, brambory a řepa. Z ovoce to jsou jablka, hrušky nebo meruňky, švestky či špendlíky. V předjaří můžeme zvěři přilepšit jeřabinami, které jim pomáhají s přechodem na zelenou stravu.

Zdroj: Youtube

Jak je to s pečivem?

Mezi lidmi stále přetrvává obliba krmení zvířat sušeným pečivem. I zde musíme brát na zřetel jistá pravidla. Pečivo musí být vždy dobře usušené, nesolené, bez náplní a v žádném případě plesnivé. Tímto druhem krmiva přikrmujeme pouze v době, kdy mrzne a neočekáváme oblevu, jelikož pečivo do sebe velice rychle nasakuje vlhkost. Když takové pečivo zvíře pozře, způsobí mu trávicí potíže spojené s průjmy, které vedou k jeho vyčerpání.

Sůl je velmi důležitá

Zapomenout bychom neměli ani na sůl, která je pro zvířata v zimě velmi důležitým zdrojem chloru a sodíku. K dostání je ve formě kamenné soli či pasty, která se namaže například na pařez nebo kmen stromu, kde zatvrdne.

Kam krmivo umístit?

Pro přikrmování využijte krmelce, které jsou postavené ve vhodných oblastech, kde je klid a dostatek úkrytu, daleko od silnic. Objemné krmivo umisťujeme buďto na zem, odkud si ho zvěř bez problému sebere, nebo do krmelců.

Jadrné krmivo dávkujeme tak, aby ho zvěř stihla sníst zhruba během jednoho týdne, a předešlo se tak k degradaci krmiva vlivem počasí. Toto krmivo lze umístit jak do koryt v krmelci, tak i na zem. Dužnaté krmivo je dobré nakrájet na malé kousky a dávkovat v malém množství, to se týká především ovoce.

Zdroj: priroda.cz, kouzlolesa.cz