S podzimem práce na zahradě nekončí. Motyčku, kterou jste od jara do podzimu nepustili z ruky, můžete uklidit a místo ní se chopit rýče a hrábí. Podzimní péče je neméně důležitá a velmi na ní závisí úrodnost v příštím roce. Na řadu tedy přichází odplevelení, rytí a hnojení.

Čtěte také

Bylinky

Čtěte také

Které bylinky v zimě nezmrznou, když je teď vysadíte?

Zbavte záhon plevele

Kromě rostlin, které pěstujete úmyslně, je potřeba odstranit i plevel. Na jaře si tak ušetříte práci, protože právě plevel patří k rostlinám, které dobře přezimují a rozrůstají se za prvních slunečních paprsků. Plevel, jenž se množí kořenem, jako jsou pampelišky, bodláky či kopřivy, nikdy nedávejte na kompost. Kousek kořene si totiž můžete s kompostem vrátit zpět do záhonu nebo přenést na jiné místo.

Záhony zryjte a pohnojte

Až budete mít záhony vyčištěné, zryjte je. Převrácení vrchní vrstvy zaručí, že příští rok snížíte množství plevele a půda bude mít lepší strukturu. Vykopněte první řádek asi do hloubky 30 centimetrů, nasypte organické hnojivo a zasypte hlínou z dalšího řádku. Řádky by měly být široké asi 25 centimetrů a zeminu byste měli „obrátit“, tedy svrchní část přijde dospod.

Také do vyvýšených záhonů, které se většinou neryjí, dodejte po jejich odplevelení dostatek kompostu, a pokud máte, tak i dřevěný popel. Ten poskytne zemině draslík s vápníkem. 

Záhony překryjte vrstvou mulče

Vhodné je dát na všechny záhony (vyvýšené i klasické) vrstvu mulče, která přes zimu ochrání půdu a živočichy v ní žijící před zamrznutím. Na podzim se hodí tráva nebo listí, které má šanci se rozložit. Kromě trávy můžete zvolit i volně rostoucí byliny – třeba kopřivu, která obsahuje dusík. Použít lze samozřejmě také mulčovací kůru nebo štěpku, tento materiál se ale hodí spíše pro okrasné zahrady. Na zeleninové záhony dřevnaté materiály nepatří, protože na sebe vážou dusík, a tak ochuzují půdu o žádoucí živiny.

Zdroj: ireceptar.cz, prozeny.cz, zahradkarskaporadna.cz

Čtěte také

Jak pečovat o trávník na podzim?

Čtěte také

Jak pečovat o trávník na podzim? Pomůže provzdušnění a hnojení!