Tmavé místnosti jsou prokletím mnoha starších domů a bytů. Obvykle je to způsobeno špatnou dispozicí s malými prostory nebo malými okny. Naštěstí se tato situace dá výrazně zlepšit i bez stavebních zásahů. Máme pro vás praktické tipy, díky kterým bude vaše domácnost světlejší a vzdušnější.

1. Rozmístěte zrcadla

Zrcadla jsou nejstarším trikem na prosvětlení tmavého prostoru. Tento designový trik dokáže zdvojnásobit množství světla v místnosti. Rozmístěte menší zrcadla po celé místnosti nebo zavěste či postavte jedno větší zrcadlo šikmo naproti oknu tak, aby odráželo světlo do tmavých koutů místnosti.

2. Světlé barvy stěn

Tmavý byt opticky zesvětlíte pomocí bílého stropu. Stěny k němu zvolte jasné a světlé, ideálně světle modrou, žlutou, zelenou, nebo použijte světlé odstíny neutrálních barev, jako je například béžová. Vyhněte se naopak červené, oranžové, hnědé, tmavě modré, fialové a černé barvě.

Postupně vyměňte také tmavé doplňky. Můžete prohodit barevné polštáře na pohovce či prostírání stolu. Pokud máte doma příliš tmavý nábytek, menší kusy vyměňte za světlejší. Pomoci může také lesklý nábytek, který světlo dobře odráží.

Zdroj: Youtube

3. Vyberte správné osvětlení

V tmavých interiérech se neobejdete bez náležitého osvětlení. Vsaďte na lampy a bodové osvětlení, které dokáží konkrétní místo velmi intenzivně nasvítit. Velmi praktické jsou i lišty s několika světelnými zdroji. Mějte však na paměti, že i svítidla by měla být lehká a vzdušná. Rozhodně se vyhněte těžkým křišťálovým lustrům. Vhodnější jsou rozhodně svítidla z plastu, drátu či papíru.

4. Sundejte závěsy a rostliny z oken

Nezapomeňte odstranit všechny zdánlivě banální překážky, které překážejí dostatečnému pronikání světla dovnitř. To platí především pro těžké závěsy, hustě tkané, hrubé záclony, ale i velké, rozrostlé pokojovky, především ty, které máte na okenních parapetech nebo hned u okna v interiéru.

5. Dveře a podlaha dělají divy

Nepodceňujte sílu dveří a podlahy. Čím světlejší, tím lepší. Barva dveří nemusí být shodná s barvou podlahy, může se o nějaký odstín lišit. Nejlepší volbou jsou ty se skleněnou vitráží.

Co se podlahy týče, tam, kde je to možné, zvolte keramickou nebo kamennou dlažbu s vysokým leskem, která skvělé odráží světlo. V případě, že chcete spíše koberce, nikdy je nedávejte na celou plochu místnosti, protože působí těžkým dojmem. Zvolte raději kusové koberce světlé barvy.

Zdroj: bydleni.cz, ceskykutil.cz, living.cz