Jde totiž o New Forest National Park v New Hampshire. Tady se opravdu stavět nesmí. Starší pár, který vlastnil pozemek, ale bydlet chtěl. A tak se informovali, jak by tam bydlet mohli. Z úřadu jim přišla odpověď, že jedině stavba, která není základem spojená se zemí, tedy třeba nějaký karavan. Tedy maximálně dva karavany. A tak se zeptali architektů z PAD Studia, jak by tohle šlo vyřešit. I u nás známe zemní vruty a právě ty architekti využili a navrhli dům na nohách o maximální dovolené velikosti. Omezení bylo také zákonem o karavanech z roku 1968. Stavba se totiž nesmí provádět na místě, takže se jedná o konstrukci montovanou v továrně a dovezenou na místo po částech.

Kaštanové království

Jednopodlažní dům byste v létě snad ani na první pohled nenašli. I když stojí na nohách, je nízký a ztrácí se v okolní zeleni. Je totiž obložen dřevem z místního kaštanu, takže splývá s přírodou. Navíc krajinná architektka Helen Elks-Smithová přizpůsobila prostor tak, aby dům co nejlépe zapadal do krajiny.

Foto: Richard Chivers Autor: BowerBird / BowerBird Foto: Richard ChiversAutor: BowerBird

Dům samotný je složen ze SIPS panelů vložených do pevného dřevěného rámu. Ten stojí na rámu kovovém, takže je zaručena pevná a za všech okolností vzduchotěsná konstrukce, kterou lze snadno demontovat a odvézt jinam, pokud by bylo zapotřebí. Velká okna propouští do interiéru dost světla, což v britském podnebí je docela potřeba. Navíc je dům řešen jako pasivní, což znamená nízkou spotřebu energie. Pro vytápění využívá tepelné čerpadlo země / voda, na střeše jsou FVE panely 3,97 kW a uvnitř je navíc řízená větrací jednotka s rekuperací tepla. Na místě je pak zřízena domácí čistička odpadních vod.

A co na to majitelé? Jsou nadšeni. „Sedíme v posteli a sledujeme venku jeleny, lišky a ptáky. Máme z toho obrovskou radost.“