Pokud vybíráte dlažbu ven, bude vás zajímat mrazuvzdornost, otěruvzdornost, ale hlavně protiskluzová úprava. Že dlažba neklouže, oceníte ale i uvnitř domu. Jak poznáte, že vámi vybraná podlaha nebude klouzat?
Není protiskluz jako protiskluz
Uklouznout můžete na čemkoli. Včetně opravdu drsného podkladu. Proto najdete různé míry protiskluzové úpravy. Například třeba beton je hodnocen koeficientem tření μ. Díky němu je pak zařazen do třídy T1, kdy μ je menší než 0,20 a jedná se o povrch extrémně nebezpečný. U třídy T2, kdy je μ mezi 0,20 a 0,40, se jedná o povrch nedostatečně bezpečný. Pak najdete třídy T3 a T4, které už představují povrch bezpečný. T3 má hodnotu μ mezi 0,40 a 0,75. Skupina T4 pak má μ vyšší než 0,75 a je považována za velmi bezpečný povrch.
To je ale jen jeden z možných ukazatelů na základě normy ČSN 72 5191. V Čechách se můžete setkat ještě s označením R9 až R13, podle normy DIN 51 130. Toto označení značí, že dlažba byla testována na nakloněné rovině. Čím vyšší číslo v třídě R, tím více protiskluzové. Například dlažbu s označením R13 je možné používat i ve velmi náročných výrobních prostorách, jako jsou jatka nebo koželužny, kde je riziko skluzu velmi velké. R9 je pak dostatečná třeba do masážních místností, ordinací lékařů nebo pro zájmové kroužky. Pokud chcete položit dlažbu kolem bazénu, zvolte třídu R11.
Zdroj: www.topteramo.cz