Na trhu je k dispozici celá řada přípravků, které si účinně poradí se rzí. Jedním z nejoblíbenějších je WD-40, který vytěsňuje vlhkost a funguje univerzálně. Je velmi užitečný pro kutily, protože usnadňuje povolování zaseknutých šroubů a vrutů, působí proti vlhkosti, zabraňuje korozi a odstraňuje nečistoty. WD-40 funguje na různé kovy - mimo jiné jej lze použít k čištění mosazi, která se často používá na zahradě. Jedná se o slitinu mědi a zinku, která časem vykazuje nazelenalý nádech. Kromě výše zmíněného prostředku lze k čištění mosazi použít také roztok čpavku, křídy a octa nebo jílu a octa. Pokud zjistíte, že předměty v důsledku čištění příliš zesvětlaly, můžete je vystavit slunečnímu světlu. Po několika hodinách mosaz ztmavne.

Šest snadných způsobů odstranění rzi z nářadí:

Zdroj: Youtube

Pískování povrchů, odrezovač nebo kartáč

K odstranění rzi a zbarvení od rzi dobře poslouží také odrezovač. U větších předmětů, ze kterých chcete odstranit rez, používaných v domácnosti nebo na zahradě (např. kolečka, nářadí, vybavení, míchačka na beton, přívěs), bude nejefektivnější využít služeb firmy, která nabízí pískování. Díky tomu získají i ty nejzrezivělejší povrchy zpět svůj lesk. Kovové tyče a díly s nepravidelným povrchem lze vyčistit také pomocí vrtačky s nasazeným kartáčem. Zároveň je třeba mít na paměti, že invazivní metody čištění (smirkový papír, brusný kotouč, drátěný kartáč) mohou povrch kovu poškrábat.

Opatrnost je namístě

Na trhu je široká škála produktů navržených k boji proti rzi. Tyto produkty často obsahují silné chemikálie, které rychle a účinně odstraní rzi z různých materiálů. Je důležité vybrat správný produkt pro váš typ plotu a postupovat pečlivě dle instrukcí výrobce. Je dobré také přemýšlet o ekologii a zvolit produkty, které jsou šetrné k životnímu prostředí. Mnoho z těchto přípravků může být náročných na povrchy kolem plotu, takže při práci s nimi buďte opatrní.

Ochrana po odstranění rzi

V mnoha případech by měl být kov po odstranění rzi (zejména z vnější strany) řádně chráněn. Na očištěný povrch je vhodné nanést základní nátěr, antikorozní nátěr a poté nátěr svrchní. V obchodech se velmi často prodávají výrobky 2 v 1 (základní nátěr a email). Mohou být striktně technické nebo dekorativní.

Dokud není pozdě

Odstraňování rzi má smysl v případě, že rez ještě nepronikla příliš hluboko a nesnížila funkci nebo použitelnost předmětu. V takovém případě se vyplatí výše uvedené metody vyzkoušet a přizpůsobit je aktuálním potřebám. Mohou fungovat hned, nebo je bude třeba vyzkoušet metodou pokusů a omylů.

Zdroj: thespruce.com, bobvila.com