Masírování je jednou částí procesu výroby šunky. Jako klasická masáž i tato vyžaduje přípravu. Předchází jí nejdříve očištění masa pro výrobu šunky, zbavení tukových částí a úprava kýty s kostí do požadovaného tvaru. Masážními oleji, jaké známe z masážních salónů, jsou v tomto případě láky se solí s aditivní směsí, která nahrazuje dřívější dlouhé odležení a kterou se maso po odležení nastříkne a dá se masírovat do speciálních zařízení. I u této masáže se dbá na účinek. Maso je proto v tomto zařízení ve vakuu intervalově masírováno. Dojde tak k rychlému působení soli a uvolnění bílkovin nutných ke spojení jednotlivých svalových částí.

ČTĚTE TAKÉ:

Zatímco standardní masáž zde končí, „vymasírované“ maso míří k dalšímu zpracování. Dušené šunky se naráží do plastových obalů a před tepelným opracováním se dají do forem pro dosažení požadovaného tvaru. Uzené šunky se navěsí a připraví k tepelnému opracování a uzení. Tepelné opracování zajistí konzervaci výrobků a zničení mikroorganismů, které by je mohly zkazit. Po dobu alespoň 10 minut je třeba dosáhnout 70 °C. Následuje prudké zchlazení a balení výrobku. Plátkování probíhá po dalším zchlazení, na teplotu kolem 0 °C na speciálních linkách, kde se po naplátkování výrobku z vaničky odsaje vzduch a nahrazen je ochrannou atmosférou prodlužující trvanlivost.

Nakonec vše uzavírá zvážení, označení a expedice produktů od výrobce k zákazníkům. Celá výroba probíhá za přísných hygienických opatření a s řadou kvalitativních kontrol, včetně té na rentgenovém zařízení kvůli výskytu cizorodých látek. Produkty jsou podrobeny senzorické analýze, u vybraných šarží jsou v laboratoři provedeny mikrobiologická a chemická vyšetření. To vše tak přispívá stálé kvalitě i zdravotní nezávadnosti a bezpečnosti výrobků, které se poté dostanou na pulty obchodů.

Titulní foto: Thinkstockphotos.com