Alergická reakce na kočky může mít spoustu podob. Obecným omylem je, že alergii vyvolává kočičí srst. Ve skutečnosti je tento typ alergie nejméně rozšířený. Mezi nejčastější patří alergie na pyl, prach a plísně, které si kočka přinese ze zahrady ve svém kožichu. Další alergie může být na bílkovinu Fel D1 obsaženou v kočičích slinách. Alergii také často vyvolávají šupinky kočičí kůže, výkaly a roztoči žijící na kočce nebo kočičí moč a exkrementy. Před pořízením kočky tedy doporučujeme zajít na alergologii a udělat si testy na všechny tyto alergeny.

Jaké jsou příznaky alergie na kočku

Když vás postihne mírná alergie na kočku, projeví se u vás podobné příznaky jako u senné rýmy. Slzí a svědí vás oči, nadměrně kýcháte, teče vám z nosu, máte pocit ucpaného nosu a škrábe vás v krku. Ve vážnějších případech se může objevit únava a poruchy spánku, silné záchvaty kašle, dušnost, zarudlá a svědící pokožka.

Jak se zbavit alergenů

Pokud netrpíte vážnější alergií na kočku, může se stát, že si vaše tělo po nějakém čase na přítomnost kočky zvykne. Určitě na to ale nespoléhejte. Ke zmírnění příznaků alergie vám pomohou antihistaminika, která vám předepíše váš alergolog. Můžete si ale pomoci i sami. Jak na to?

1. Pyl, prach a plísně

Tyto alergeny omezíte tím, že kočku nebudete tolik pouštět ven. Pokud bude doma, nedostanou se do jejího kožichu. Pomůže také častý úklid, jako je vysávání a stírání podlahy. Doporučujeme také častěji větrat a používat čističku vzduchu.

2. Bílkovina Fel D1

Tuto bílkovinu, která se nachází v kočičích slinách, se někdy doporučuje omezit koupáním ve speciálních šamponech, které sníží množství bílkoviny zhruba na 3 dny. Bílkoviny Fel D1 však kočku nikdy nezbavíte.

3. Šupiny kočičí kůže

Roztočů, kteří se živí odumřelou kůží a díky tomu produkují exkrementy, se zbavíte tím, že kočku budete pravidelně vyčesávat speciálním kartáčem nebo hřebenem. U nahých plemen koček pomůže i koupání v šamponu s přídavkem přírodních olejů.

4. Kočičí moč a exkrementy

Kočka je masožravec a tak její moč obsahuje vysoké množství močoviny, přebytečné minerální i stopové prvky, hormony, enzymy a aminokyselinu fenilin. Ta způsobuje charakteristický zápach podobný čpavku. Zápachu kočičí moči se můžete zbavit tak, že kočku nebo kocoura vykastrujete. Množství alergenu v kočičím záchodu snížíte používáním enzymatických přípravků, které rychle rozkládají bílkovinné složky moči a výkalů a omezují tak jejich uvolňování do vzduchu. Navíc stelivo v kočičím záchodu déle vydrží a nebude tolik cítit.

5. Používejte čističku vzduchu

Čističky vzduchu s antialergenními filtry pomůžou odchytnout překvapivě velkou část alergenů, které člověka dráždí.

Zdroj: Superzoo.cz, Zoohit.cz