Blecha je malý bezkřídlý hmyz, který se živí krví teplokrevných živočichů. Pokud si tedy myslíte, že blechy se lidem vyhýbají, jste na omylu. Blecha může napadnout vaše mazlíčky i vás.

Život blechy

Po napití krve naklade samička blechy až 100 vajíček denně, která však neulpívají na srsti psa, ale odpadávají do pelíšku, koberce a dalších míst. Během dvou týdnů se vylíhne larva, která se živí trusem ostatních blech. Po 2 až 4 týdnech se zakuklí do odolného kokonu, ve kterém je několik dní. Poté se vylíhne v dospělého jedince a napadá kůži a srst vašeho pejska.

1. Přípravek proti blechám od veterináře

Nejlepším způsobem, jak se zbavit blech u psů, je pravidelné ošetření proti blechám. V obchodech s chovatelskými potřebami je sice k dispozici mnoho druhů přípravků, ale váš veterinář vám doporučí nejlepší variantu vhodnou pro vašeho mazlíčka a poskytne vám správné dávkování podle jeho velikosti.

2. Vyperte veškerý textil a měkké hračky

Vyperte veškeré psí pelíšky, deky a měkké hračky v horké mýdlové vodě. Pokud váš pes rád spí ve vaší posteli nebo na kobercích, měli byste vyprat i tyto věci. Tento krok budete možná muset opakovat ještě několikrát, dokud se nákaza zcela neztratí. Účinek podpořte ještě vyžehlením všech textilií na co nejvyšší teplotu.

Zdroj: Youtube

3. Vyčesávejte svého psa

Pravidelným vyčesáváním a koupáním vašeho psa odhalíte přítomnost blech co nejdříve. Pokud máte podezření, že má váš pes blechy, můžete použít hřeben s jemnými zuby nebo hřeben na blechy, kterými je lze mechanicky odstraňovat.

4. Šampon proti blechám

V boji proti bleše psí vám skvěle pomůže šampon proti blechám. Pejska tedy vykoupejte a použijte k tomu šampon, který je určen k likvidaci blech a dalších ektoparazitů (klíšťat). Šampon zároveň působí jako antiparazitikum a zanechá na pejskovi chemickou látku, která odradí další blechy. Koupel můžete každých 14 dní opakovat.

5. Neemový olej

Neemový olej je přírodní repelent proti hmyzu a jeden z méně známých přípravků proti blechám. Pokud se vám podaří tento olej, pocházející z Barmy, Šrí Lanky a některých částí Indie, získat, můžete jej aplikovat přímo na srst svého psa, přidat do běžného přírodního šamponu pro psy nebo jej dobře naředit a vyrobit si vlastní sprej proti blechám.

Zdroj: petamour.cz, hobbio.cz