Komáři jsou skutečně otravní. Kromě toho, že nás jejich bzučení ruší při spánku a způsobují nám svědivé štípance, mohou také přenášet různé nemoci. Nejlepším řešením, které na komáry dokonale funguje, je vůbec je do bytu nepouštět a mít neustále zavřená okna. To je ovšem nereálné. Můžete však použít sítě do oken a dveří. Nesmí v nich být ale trhliny a musí přiléhat k rámům. Sítě ale spoustu lidí pořizovat nechce, aby to nezkazilo estetický dojem bytu. Co tedy na komáry funguje?

Čtěte také

myčka na nádobí

Čtěte také

Víte, co nepatří do myčky na nádobí?

Odpuzovače nebo pasti na komáry

V obchodech lze sehnat mnoho výrobků proti komárům, jako jsou například elektronické a UV pasti, které stimulují teplotu lidského těla a lákají tak k sobě tento otravný hmyz. Setkáte se také s ultrazvukovými odpuzovači hmyzu do zásuvky, které jsou neslyšitelné pro lidi a domácí mazlíčky. Účinné jsou také elektrické odpařovače, které jsou k dostání s tekutou nebo suchou náplní.

Některé vůně odpuzují komáry

Problémy s komáry pomohou vyřešit i rostliny, jako je například máta, bazalka, afrikány nebo citronová tráva. Vysaďte je do truhlíků v blízkosti oken nebo na záhonky, nacházející se co nejblíže k domu. 

Skvělými pomocníky jsou také svíčky nebo esenciální oleje. Velmi účinný je zejména tea tree olej. Esenciální oleje můžete smíchat s vodou, nalít do rozprašovače a rozptýlit po místnosti. Skvěle ale poslouží i klasická aromalampa.

Droždí a cukr

Na komáry skvěle působí také droždí a cukr. Rozmíchejte 0,2 l teplé vody s pěti lžícemi cukru, nechte temperovat na pokojovou teplotu a nasypte do této sladké vody půl lžičky sušeného droždí. Poté (nejlépe) z tmavé pet lahve nožem odřízněte vrchní část, aby zbyla jen nádoba podobná skleničce. Stačí už jen naplnit vytvořenou past připraveným roztokem a pověsit na místo, kde se komáři vyskytují nejčastěji. Směs si připravte dvakrát do týdne čerstvou.

Rozmarýnový repelent

Hrst čerstvého rozmarýnu nastříhejte a zalijte litrem vroucí vody. Bylinky nechte přes noc louhovat. Poté přidejte lžíci octa, promíchejte a přeceďte. Nakonec roztok přelijte do lahvičky s rozprašovačem. Uchovávejte v ledničce.

Zdroj: ireceptar.cz, prima-receptar.cz

Čtěte také

Čtěte také

Máme doma tvrdou vodu