Octomilky, ani jejich vajíčka pro nás žádné zdravotní riziko nepředstavují - nekoušou ani nesají krev. Velmi rychle se ale množí, během několika dní dokáží zamořit celý byt. Délka života těchto mušek se pohybuje mezi 2 a 9 týdny, takže ve vašem bytě může žít i několik generací najednou a neustále mohou přibývat. A to přece nikdo nechce. Jak se jich tedy zbavit?
1. Pravidelný úklid hraje prim
Octomilky láká jako zdroj obživy i prostředí pro nakladení vajíček především nejrůznější ovoce, zelenina, nápoje či zbytky jídla. Proto odstraňte z jejich dosahu vše, na čem by si mohly pochutnat nebo kde by se mohly rozmnožovat.
Potraviny uklízejte
Veškeré potraviny uklízejte do lednice a nápoje nenechávejte dlouho odkryté. Pokud některé druhy ovoce, jako jsou třeba banány, do lednice nepatří, snažte se je nenakupovat příliš do zásoby, případně je v rámci možností uchovávejte v sáčku či uzavřené krabičce.
Problémem může být i odpadkový koš. Každý den ho proto vynášejte a pravidelně vymývejte (zbytky potravin vyhazujte vždy zabalené). To samé se týká i odpadu v kuchyňském dřezu, který je nutné často čistit, protože i tam se octomilky schovávají a množí.
2. Vysajte je
Asi jako nejrychlejší a nejjednodušší řešení ve chvíli, kdy potřebujete mušky rychle pochytat a nemáte čas kupovat nebo vyrábět žádnou past, se nabízí obyčejný vysavač. Octomilky jsou relativně pomalé, takže je snadno vyluxujete.
3. Vyrobte si past na octomilky
Hladové mušky můžete snadno pochytat. Stačí, když si na ně připravíte jednoduché pasti a rozložíte je na místa, kde je mušek nejvíce. Použít lze například zavařovačky, prázdné láhve od vína či piva nebo skleničky od jogurtu. Do nádobky pak nalijte trochu ovocné šťávy s vodou, džusu, červeného vína nebo jablečného octa, vršek překryjte potravinářskou fólií, gumičkou ji upevněte a do fólie udělejte špičatou špejlí či hrotem nůžek malé otvory. Octomilky se jimi dostanou dovnitř, ven už ale netrefí a v tekutině se utopí.
Zdroj: pasti.cz, ireceptar.cz