Píďalka podzimní je drobný noční motýl proslulý zejména kvůli svým housenkám. Ty totiž dovedou zlikvidovat listoví ovocných stromů. Víte, jak jim můžete v jejich činnosti během další sezony zabránit?

Nenápadná, drobná, ale škodlivá

Samečci píďalky jsou motýli s křídly šedohnědé barvy o rozpětí kolem 3 cm. Samičky hnědošedé barvy mají délku těla cca 1 cm, jejich křídla jsou zakrnělá a nejsou schopny létat. A právě na podzim samičky lezou po stromech a kladou do všech mezer v kůře stromů svá vajíčka. Ta v kmenu přezimují a na jaře se z nich vylíhnou housenky s tmavě zeleným pruhem na hřbetě a třemi bělavými na bocích.

Píďalka podzimní Píďalka podzimní Autor: shutterstock.com

Nebezpečím pro stromy jsou právě tyto housenky. Mají velký apetit – zaměřují se zejména na ovocné stromy (meruňky, třešně, jabloně a slivoně), ale i na listnaté stromy (bříza, habr, dub či lípa). Housenky požírají poupata, květy, pupeny, ale i mladé listy. Poradí si i s plody. Řádí do června až července, kdy se kuklí, dospělci se líhnou na podzim.

Jak se zbavit píďalek?

Píďalkám se daří ve vlhkém a chladném létě a dlouhém, mírném a vlhkém podzimu. V horkém a suchém počasí se jim nedaří. Pokud nechcete spoléhat jen na počasí, je třeba používat přírodní či chemické prostředky.

Čtěte také

Čtěte také

DIY. Kobereček do koupelny ze starých ručníků

Přirozeným nepřítelem píďalky jsou zpěvní ptáci – sýkory či pěnkavy. Tito ptáci se živí vajíčky píďalek. Jejich dalším nepřítelem jsou silné proudy vody. Vhodné je i použití bakterie Bacillus thuringiensis, která je obsažena v biologickém pesticidu Lepinox Plus. Postřik se provádí na jaře a účinkuje právě na housenky.

S bojem vám mohou pomoci také lepové pásy, které se upevňují na kmeny od září do poloviny října. Nechávají se zde do února, kdy je musíte odstranit a spálit.

Zdroj: ireceptar.cz