Puklice napadají listnaté i jehličnaté stromy, nejčastěji však rostliny okrasné – a to včetně těch pokojových. Mladé larvy puklic se nacházejí na spodní straně listů, po přezimování se trvale přisávají ke kmeni či na větvičky.

Podobně jako mšice vylučují sladkou medovinu, která je ideálním prostředím k šíření černi – houbových chorob, které pokrývají jako prach listy, kůru, ale i plody. A brání tak rostlinám ve fotosyntéze. Puklice mají rády vlhké a teplé prostředí, najít je můžete i ve skleníku. Stejně jako mšice chrání i puklice mravence, kterým chutná jejich sladká medovice.

Puklice, štítenky a červci – jaký je mezi nimi rozdíl?

V souvislosti s puklicemi jsou zmiňováni červci a štítenky. Jde o podobné škůdce. Rozdíl je však v tom, že se červci na rostlinách volně pohybují, puklice a štítenky se však přisají a drží se pod tvrdým krunýřkem protáhlého či kruhového tvaru. U puklic je tento štít pevně spojený s měkkou částí těla. U štítenek lze štítek od těla odloupnout.

Pod tento štít kladou puklice vajíčka, aby byla chráněna. Štít vajíčka ochrání i před pesticidy. Proto je těžké štítenky, ale i puklice vyhubit. Jednodušší je likvidace larev a mladých jedinců na jaře před rozmnožováním.

Jak zničit puklice

Na puklice je nutné aplikovat systémové insekticidy. Nejúčinnější je předjarní postřik v únoru. Později na podzim po opadání listů je nutné aplikovat druhý postřik. Tehdy jsou larvy zranitelnější. Přidat lze i kontaktní postřik v červnu či červenci.

Pomoci vám může také prevence – nenechávejte v půdě růst plevel. Kolem kmene lze zřídit tzv. černý úhor, což je pás prokypřené zeminy. To zabrání prorůstání plevele. Opadané listí napadené puklicemi je na podzim nejlepší spálit.

U pokojových rostlin můžete zkusit puklice odstranit mechanicky pinzetou, bude to ale na dlouho. Případně použijte k tomu určené postřiky.

Zdroj: ireceptar.cz, pasti.cz