Možností, jak mít počty slimáků na zahradě na uzdě, existuje spousta – od chemických po čistě organické. Většinou se tito škůdci objeví zničehonic, a tak vás zachytí nepřipravené. Vyzkoumejte i u vás, odkud vede jejich slizká cestička a co tam dělají:

Zdroj: Youtube

Pro někoho masáž, pro jiného nepohodlí

Máte rádi písek mezi prsty? Ostré hrany nejsou pro hladké slimáčí tělo nic pohodlného, a proto jej nasypte jako obranný val kolem vašich rostlin. Použít můžete také rozbité skořápky od vajec, které po rozkladu dodají půdě potřebné živiny, nebo kamínky, které vytvoří ze zahrady umělecké dílo.

O tuto pochoutku se nebudete chtít dělit, ale je účinná

Zkoušeli jste vše a nic nevyšlo? Otevřete si pivo. Zatímco vy si budete vychutnávat lahodný a osvěžující nápoj, slimáci se v něm utopí. Stačí sehnat nádobu, otevřenou ji zakopat a na dno nalít asi centimetr piva. Škůdce to přiláká a vy a vaše úroda si můžete na chvíli oddechnout.

K těmto rostlinám slimáci nepáchnou

Ani slimákům nechutná vše, a toho můžete využít. Udělejte ze své zahrady nepřátelské území pro slimáky a pěstujte takové rostliny, které je odpudí. Jsou to například kapradiny, brambořík, levandule, šalvěj či rozmarýn. Naopak se vyhněte slimáčím pochoutkám: fazolím, bazalce, zelí a salátu.

Zavolejte na pomoc přírodu

Pokud myslíte svůj boj proti slimákům vážně, vsaďte na přírodu. Pomoct jí však musíte i vy – pro některá zvířata jsou tito slizouni pochoutkou, a proto jim nebraňte být součástí vaší zahrady. Ptáci, žáby či ježci ocení jezírko a pítko. Nebo si pořiďte kuřata a kachny, které si na slimácích také rády pochutnají.

Zdroje: treehugger.com, gardenersworld.com