Na první pohled se to zdá být velmi obtížná a zdlouhavá práce, při které jsou potřeba ty nejsilnější prostředky. Přitom stačí sklo čistit každý den, nebo se správnou technikou jednou za měsíc. Dopředu zapomeňte na drátěnku a přípravky s písky, které mohou sklo poškrábat, v krajním případě může sklo prasknout. Co tedy použít?
Využijte popel nebo staré noviny
Ač se může zdát, že tento pomocník sklo ještě více začoudí, opak je pravdou. Právě použití jemného popílku vzniklého z pálení dřeva, dřevěných briket nebo pelet vám nabídne velmi efektivní, jednoduché a beznákladové řešení. Stačí jej nabrat na mírně navlhčený ubrousek a krouživými pohyby sklo vyčistit. Dejte však pozor, abyste nenabrali větší, ostřejší kousky, které sklo poškrábou. Ubrousky i popel měňte často za nové. Na poslední kolo stačí použít čistý ubrousek.
Alternativou je obyčejný novinový papír, nikoliv však křídový. Tato metoda je sice účinná, ale o něco nepořádnější. Při čištění mohou odpadávat nečistoty, proto pod čištěnou plochu položte další noviny. Ve výsledku se dočkáte nejen vyčištěného, ale i vyleštěného skla.
S nánosy si poradí saponát a speciální čističe
Na krbové sklo lze použít také prostředek na nádobí a hadřík nebo houbičku. Opět využijte měkčí stranu, abyste nezpůsobili nevzhledné škrábance. Pomoct si můžete i speciálními čističi krbových skel ve formě gelu nebo spreje, které nánosy po chvilce působení rozpustí. Sklo pak dočistěte hadříkem.
Malý tip na závěr: aby šlo čištění lépe od ruky, podívejte se, jestli vaše krbová dvířka můžete lehce vyjmout ven. Ušetříte si tím energii i čas potřebný na následný úklid vzniklého nepořádku.
Zdroje: levnekrby.cz, bydleni.instory.cz