Bílá, bílá, bílá… Tak tuhle písničku tentokrát zpívat nebudeme. Tentokrát natírat bílou barvou nebudeme. Dnes vás naučíme, jak správně natírat lazurou, aby byl výsledek perfektní. A je to celá věda.

Nátěr nových dřevěných podkladů

 1. Natírání Autor: Oficiální zdroj Autor: Oficiální zdroj

  Pro zvýšení ochrany proti dřevokazným houbám, plísním a dřevokaznému hmyzu dřevo nejdříve napusťte speciálním přípravkem. Přípravek se ředí vodou podle pokynů uvedených na obalu výrobku. Nanášíme štětcem nebo válečkem 1. Natírání Autor: Oficiální zdroj Autor: Oficiální zdroj

  Natřete vrstvu olejové lazury v požadovaném odstínu. Lazuru před použitím důkladně rozmíchejte, ale již neřeďte. Lazura se nanáší štětcem nebo válečkem. Naneste takové množství, aby na povrchu zůstala souvislá vrstva lazury, která se do cca 1 hodiny z větší části vsákne do podkladu. Pokud je dřevo příliš porézní nebo vysušené (lazura se příliš rychle vpila do podkladu), naneste po 24 hodinách další vrstvu.

 2. Natírání Autor: Oficiální zdroj Autor: Oficiální zdroj

  Nejdříve jednu hodinu po nanesení setřete z povrchu nevsáklé množství lazury. Získáte tím nejen lepší vzhled, ale současně uhladíte povrch dřeva, protože při nátěru mají vlákna dřeva schopnost vyplavat na povrch, a vytvořit tak po zaschnutí drsný povrch.

Nátěr dřevěných podkladů se starým nátěrem – renovace.

 1. Natírání Autor: Oficiální zdroj Autor: Oficiální zdroj

  Při renovacích starých nátěrů je nutné nejdříve pečlivě připravit povrch dřeva. Hrubé nečistoty a odlupující staré zbytky nátěrů odstraňte ocelovým kartáčem. 2. Natírání Autor: Oficiální zdroj Autor: Oficiální zdroj

  Pokud chcete získat hladký vzhled povrchu, přebruste ještě brusným papírem č. 120 – 180.

Další postup je shodný s postupem nátěru pro nový dřevěný podklad.

 • napuštění podkladu
 • nátěr lazurou
 • setření nevsáklého množství a uhlazení povrchu

V článku byly použity tyto výrobky: LIGNOSTOP HOBBY V1042 a PROFI OLEJOVÁ LAZURA O1020

Titulní foto: Thinstockphotos.com