Napadlo vás někdy, že i tak snadná věc jako luxování má svá pravidla? Aby váš čas a energie věnované úklidu a likvidaci prachu byly efektivní, měli byste nejen vědět, na co si dát při vysávání pozor. Když se vyvarujete častých chyb, uvidíte, že to půjde skoro samo.

1. Vysávejte preventivně

Že na koberci nevidíte drobky a chuchvalce prachu, neznamená, že si můžete dát od vysávání pauzu. Myslete na to, že vysávat byste měli pravidelně. Menší vrstvu prachu odstraníte snadněji než měsíční nános. Luxujte preventivně, zbavíte se tak i bakterií, které nejsou okem viditelné, a menší vrstva prachu se vám navíc bude uklízet líp.

2. Nejdřív utřete prach, pak vysávejte

Jednou z častých chyb je, když nejprve prostor vysajete, a až poté začnete utírat prach. Správný postup je přesně opačný. Vysávání podlah by tak vždy mělo přijít na řadu až úplně na konec každého úklidu.

Zdroj: Youtube

3. Sáček měňte, když se zaplní do tří čtvrtin

Žádný sebedokonalejší vysavač na sáčky nebude fungovat tak, jak má, pokud máte sáček plný. Nečekejte tedy nikdy na okamžik, až je sáček zcela plný, a měňte jej již v okamžiku, kdy je plný do 3/4 – vysavač začne být hlučnější a během vysávání ucítíte prachový zápach. Plné či přeplněné sáčky zabraňují volnému proudění vzduchu ve vysavači a snižují sací výkon.

4. Kontrolujte stav filtru

Mnoho lidí na filtr často zapomíná. Filtr je přitom velmi důležitý – zabraňuje tomu, aby vysavač nazpět vyfukoval prach, a také předchází zápachu. Některé filtry dokonce zachytávají až 99 % alergenů z okolí, především prach a pyl. Péče o filtr je tedy v domácnosti alergiků klíčová. Filtr je potřeba jednou za čas umýt a vyměnit jednou za 1-3 roky, v závislosti na typu filtru a doporučení na obalu.

5. Vysávejte všemi směry

Pokud jste někdy viděli robotický vysavač v akci, víte, že bytem projíždí různými směry. Dostane se tak pod všechna vlákna a špínu vysaje. Některá smítka se totiž mohou schovat hluboko ve vláknech koberce.

Totéž snadno zvládnete i s klasickým vysavačem. Všechny nečistoty a prach z koberce dostanete, když s ním budete vysávat v kolmých pohybech. Nejdříve projděte koberec jedním směrem a pohybujte hubicí dopředu a dozadu, jak jste zvyklí. Pak na koberec nastupte v kolmém směru.

6. Používejte všechny nástavce

Pokud jste ještě neměnili nástavec na svém vysavači a luxujete pořád jen širokým nástavcem, zbystřete. Na běžné luxování koberců široký nástavec stačí, do rohů a spár se ale nedostane. Alespoň 2× do měsíce ho proto vyměňte za úzký štěrbinový nástavec a vysajte jím všechny rohy a podlahové lišty. Jen tak se v nich nebudou hromadit nečistoty, které byste za pár měsíců těžko dostávali pryč.

Zdroj: bydlet.cz, prozeny.cz