Nejdůležitější zásadou, než se pustíte do sušení, je sbírat vždy jen kvalitní a zdravé rostliny. Vyhněte se těm, které mají flekaté nebo povadlé listy, jsou nemocné, napadené plísní či hmyzem.

Se sběrem začněte zásadně za suchého počasí. Bylinky totiž nesmí být vlhké od rosy nebo deště, protože by je velmi snadno mohla napadnout plíseň. Ideální čas je kolem poledne, kdy jsou sluneční paprsky nejsilnější.

Kde sušit bylinky

Bylinky vždy sušte na stinném, suchém a dobře větraném místě při běžné pokojové teplotě. Tma zabraňuje ztrátě barvy a chuti rostlin. Čím rychleji byliny usušíte, tím méně příjdou o své aroma. Nikdy je nenechte sušit na přímém slunci. Mohly by se spálit. Vyhněte se také sušení bylin v kuchyni, kde vzniká pára a různé pachy z připravovaných jídel, které by mohly ovlivnit finální kvalitu.

Jak sušit bylinky

Existují dva hlavní způsoby, jak léčivky usušit. Listy či květy bylin můžete v jedné vrstvě rozmístit na sítě nebo na čistý papírový či třeba plátěný podklad. Druhou možností je celé bylinky i se stonky zpevnit do svazků a pověsit je květy dolů.

Dostatečně usušené bylinky poznáte tak, že květ či jinou sušenou část byliny promnete mezi prsty. Pokud se květ rozdrolí, netáhne se a nezanechává na kůži mazlavý či vlhký pocit, bylina je připravena k uskladnění.

S bylinkami pomůže i sušička nebo trouba. Není však vhodné překračovat teplotu 45 °C. Rozhodně můžete sušit i na nižší teplotu, jen dejte pozor, aby vám rostliny nezačaly plesnivět. Plech vyložte papírem na pečení. Pokud zvolíte sušičku, nekombinujte sušení bylin s ovocem nebo jinými potravinami. Během sušení by potraviny natáhly vůni koření, což není vždy žádoucí.

Zdroj: Youtube

Jak skladovat bylinky

Na skladování bylinek nejsou vhodné plátěné nebo papírové pytlíky, protože při delším skladování, kvůli přístupu vzduchu, ztrácejí léčivé látky. Navíc se k nim snadno dostanou domácí škůdci. Vhodnější jsou uzavíratelné vzduchotěsné nádoby, které nepropouští světlo. Použít můžete i skleněné zavařovačky se šroubovacím víčkem. Bylinky skladujte v suché a tmavé místnosti při běžné pokojové teplotě.

Zdroj: kouzelnebylinky.cz, specialnizahradnictvi.cz