Česnek, král zahrady, zachránce pizzy a noční můra upírů. Jakýkoli seznam superpotravin by byl nedokonalý bez této aromatické cibuloviny. Ačkoli je čerstvý česnek výjimečný, ne vždy jej můžeme mít po ruce v ideálním stavu. Co když bychom vám řekli, že existuje způsob, jak mít česnek dostupný po celý rok, aniž byste museli sahat po té hrůze zvané "česnekový prášek"? Ano, správně tušíte – dnes se zaměříme na sušení česneku!

Nakládaný česnek? ANO!

Zdroj: Youtube

Metody sušení

Existují různé metody, jak dosáhnout česnekové dokonalosti bez vody: sušení na slunci, v troubě nebo dokonce v sušičce na ovoce. Každá metoda má své výhody a nevýhody, ale jedno je jisté – jakmile zjistíte, jak na to, budete chtít sušit česnek po kilech! Sušení na slunci je romantické, ekologické, ale může trvat i několik týdnů. Sušení v troubě je rychlejší, ale pozor, abyste si svou kuchyň nezaplnili pachem smaženého nebo spáleného česneku. Sušička na ovoce je luxusní volbou pro ty, kteří nemají čas ani místo na experimenty.

Jak na to?

Prvním krokem je výběr česneku. Ideálně byste měli použít česnek, který je čerstvý a bez viditelných známek plísně nebo hniloby. Oloupejte každý stroužek a nakrájejte jej na tenké plátky. Pokud používáte sušičku na ovoce, nastavte ji na 60-65 °C a sušte 6-8 hodin. V troubě to samé uděláte za 2-3 hodiny při 70 °C. Při sušení na slunci použijte síťku a nechte česnek vyschnout na přímém slunci.

Jaké jsou výhody sušeného česneku?

Sušený česnek je nejen velmi chutný, ale i nádherně praktický. Může sloužit jako chutný topping na pizzu, výborné koření do polévek, a pokud ho rozemeleme, získáme domácí česnekový prášek bez konzervantů! A to není vše: sušený česnek zůstává výživově bohatý a zachovává si své antimikrobiální a antioxidační vlastnosti. Výsledkem je tedy skvostná a všestranná pochoutka, která vám bude sloužit po celý rok.

Takže už víte, jak na to: pokud chcete, aby vám česnek posloužil na maximum, usušte ho a uchovejte si kousek léta i na chladné zimní večery. Na zdraví!

Zdroj: wikihow.com, liveabout.com