Co je pro mrňouse tabu

Kuchyně Autor: Thinkstockphotos.com Autor: Thinkstockphotos.com

Zapomeňte na játrové knedlíčky nebo smažený hrášek - obě tyto pochoutky sice lahodí jazýčku dospělých, ale pro děti jsou zbytečně tučné a hutné. Totéž platí i o jíšce, jež je oblíbenou „vycpávkou“ polévek. Důvod? Odborníci tvrdí, že jíška mrňouse „zaplácne“ a dodá mu zbytečné kalorie. Jak tedy dětské polévky udělat vydatnější?

Používejte přírodní zahušťovadla

Ideálním zahušťovadlem jsou přírodní suroviny, jako například nastrouhané brambory, ovesné vločky nebo obilniny (jáhly, pohanka). Pokud si potrpíte na nudle nebo různé knedlíčky, není nad vlastní výrobu – získáte jídlo z čerstvých surovin a máte pod kontrolou složení.

ČTĚTE TAKÉ:

Zdravá varianta: drožďové nočky

Kuchyně Autor: Thinkstockphotos.com Autor: Thinkstockphotos.com

Domácí zavářkou máte ještě jednu výhodu – můžete malým strávníkům do jídla vpašovat suroviny, které jsou zdravé. To je případ třeba droždí, které je ideální na výrobu knedlíčků. Jak na to: Připravte si 2 kostky droždí, 1 malou cibulku, 50 g ovesných vloček, 50 g hrubé krupice, 30 g oleje, 10 g Solčanky, 1 bílek a sůl. Pak stačí, když na oleji zpěníte cibulku, přihodíte droždí a necháte směs rozpustit. Následně přidáte vločky, Solčanku a krupici, zamícháte a necháte vychladnout. Do studené hmoty pak na závěr zamícháte vaječný bílek a lehce dosolíte. Pak už můžete jen modelovat kuličky, které házíte rovnou do polévky.

Malým dětem stačí málo polévky

U čerstvých zavářek je ještě jedno pravidlo – neměly by se dlouho skladovat. Proto dbejte na jejich rychlou spotřebu. Jako rodiče byste měli mít na paměti jednu triviální věc – zahuštěná polévka je sytější než řídká, tudíž nenuťte svého potomka, aby jí spořádal celé talíře. Děti mají relativně malý žaludek, tudíž by příjem polévky neměl být přliš velký, aby malého strávníka neodradil od druhého jídla. Podle odborníků na dětskou výživu někdy postačí i 5-10 lžiček. Pokud vaše dítko naučíte, že polévkou začíná každý oběd, pojistíte si tím, že si na tento rituál zvykne a nebude činit problém ani ve starším věku.

Titulní foto: Thinkstockphotos.com