Čerstvý vzduch je nezbytný!

Bez pravidelného větrání se zkrátka neobejdete. Jste-li téměř celý den doma a je-li v domácnosti více lidí, je třeba pravidelně měnit vzduch. Obzvláště nyní, kdy počasí je k nám velmi vlídné, bychom měli větrat co nejvíce. Pokud se v uzavřeném prostoru dlouho nemění vzduch, nejen že poklesne hladina kyslíku, který potřebujeme, takže se pak cítíme jako omámení, unavení a můžeme trpět bolestmi hlavy, ale některým z nás dlouho nevětrané místnosti mohou přivodit pocity paniky a úzkosti.

V nevětraných místnostech se ve vydýchaném vzduchu také mnohem více hromadí prach, ale také případné choroboplodné zárodky a případně i spory plísní, jež se mohou v bytě vyskytovat. Pravidelné větrání způsobí cirkulaci vzduchu a tyto škodlivé látky jsou vynášeny ven. Větrat můžeme důkladně několikrát denně (v zimním období méně často, nyní využijme vyšších teplot a příznivého počasí) tím, že důkladně otevřeme okenice a necháme několik minut proudit do místnosti čerstvý vzduch, nebo v případě dobrého počasí můžeme nechat okna pootevřená klidně celý den.

uklid Autor: Shutterstock.com / Shutterstock.com Autor: Shutterstock.com

Dezinfekce je teď třeba

V současné době je víc než kdy jindy nutné dbát na čistotu hladkých povrchů, kterých se pravidelně dotýkáme, a proto je třeba je pravidelně čistit. Jsou to nejen pracovní deska či skříňky v kuchyni, kterou využíváme denně, ale také keramické dlaždičky v koupelně, kliky, vypínače a samozřejmě podlahy.

Pokud se vám nedaří sehnat dezinfekční prostředky v obchodě, můžete si vyrobit vlastní. Na menší povrchy, jako jsou kliky nebo vypínače, můžete použít směs vyrobenou z peroxidu vodíku a vody v poměru 2:1. Přestože peroxid nevydává žádný extrémně nepříjemný zápach, někomu může být nepříjemný. Nakapejte do směsi několik kapek esenciálního oleje, čímž zápach peroxidu eliminujete.

uklid Autor: Shutterstock.com / Shutterstock.com Autor: Shutterstock.com

Na větší plochy se pak hodí octová voda, do níž můžete nastrouhat trochu citrusové kůry. Do velkého kbelíku s teplou vodou nalijte zhruba 250 ml octa. Tento levný kuchyňský pomocník je totiž přeborníkem v čištění od mastnoty, vodního kamene a také skvělým dezinfekčním prostředkem. Pokud chcete docílit ještě větší čistoty, můžete udělat roztok silnější, případně do něj přisypat i trochu jedlé sody.

Provoňte a pročistěte svůj byt ze vzduchu

K čisté domácnosti patří, jak už jsme výše napsali, i čistý vzduch. Můžeme si ale pomoct více a provonět si ho. Příliš nedoporučujeme různé spreje, které jsou vhodné do koupelen či na toalety, ale v místnostech mohou působit těžce, a některým lidem dokonce mohou přivodit bolesti hlavy.

K pročištění vzduchu v domácnosti vám totiž mohou posloužit i aromalampy či samostatné éterické oleje. Některé z nich totiž nejen fungují jako zdroje příjemné vůně, ale mají navíc dezinfekční účinky pro naše horní cesty dýchací. Takovými oleji jsou ty, které obsahují například výtažky z čajovníku australského (tea tree), eukalyptu, citrusů (např. lemon tea tree nebo pomerančové oleje), výtažky z jehličnanů, jako jsou borovice či smrk, a dále oleje obsahující bylinkové výtažky, jako např. hřebíček, tymián, levandule či rozmarýn.

uklid Autor: Shutterstock.com / Shutterstock.com Autor: Shutterstock.com

Tyto oleje můžete použít do aromalamp, kde jsou odspodu zahřívány teplem ze svíčky, čímž se jejich vůně rychleji uvolňuje do prostoru, nebo je můžete například nakapat na misku a nechat je na topení nebo jen volně na skříňce či stole, odkud se bude vůně uvolňovat pomaleji a méně intenzivně. Záleží na tom, co komu vyhovuje.