Na první pohled se to může zdát jako nedosažitelný úkol, ve skutečnosti ale existuje několik jednoduchých tipů, jak překlopit svůj životní styl do úsporného režimu. Vedle následujících tipů lze připomenout možnost úsporného svícení, odvzdušnění topení, vybrat si správného dodavatele nebo vypínání přístrojů v pohotovostním režimu.

Jak efektivně větrat, se dozvíte ve videu:

Zdroj: Youtube

Tip 1: Snižte teplotu

Účet za vytápění je v rámci rodinného rozpočtu jedním z největších. Přitom platí, že pokud snížíte teplotu na termostatu o jeden stupeň Celsia, můžete tak ušetřit kolem 5 až 6 procent ročně.

Vedle ekonomické výhodnosti je dalším plusem fakt, že příliš vysoké teploty nejsou vhodné pro vaše zdraví. Udává se, že zhruba 20 až 21 stupňů by mělo být v místnostech, kde trávíte většinu času během dne. Naopak místnosti, kde spíte, snesou ještě o něco méně stupňů – teploty v těchto místnostech se doporučují udržet na 16 až 18 stupních.

Tip 2: Větrejte efektivně

Kdo z nás někdy neslyšel větu: „Zavírej, ať netopíme pánubohu do oken.“ Je pravda, že dlouhé větrání není efektivní a ve výsledku skutečně způsobí pouze zátěž pro vaše peněženky.

Ovšem! Dá se větrat i efektivně. Abyste zachovali teplotu v místnosti, větrejte intenzivně, tedy s okny pořádně dokořán, ale jen po dobu nejvýše 15 minut. Čerstvý vzduch tak stihne zaplnit místnost, aniž by uniklo příliš tepla.

Tip 3: Šetřete vodou

Další velkou položkou v rodinném rozpočtu bývá účet za teplou vodu. Nabízí se tak možnost snížit spotřebu teplejší vody. Možností je hned několik.

Za prvé, nahraďte koupele sprchováním. Při něm totiž spotřebujete každou minutu 5 až 12 litrů vody (v závislosti na hlavici). Průměrná sprcha přitom trvá asi 5 minut, což dělá ve výsledku 25 až 60 litrů vody za jedno osprchování. Zato průměrná vana pojme 120 až 150 litrů vody.

Další možností je otužování (čili používání studenější vody bez nutnosti takového výhřevu). V neposlední řadě vede cesta přes úspornější hlavice nebo perlátor či již tradiční umývání nádobí v napuštěném dřezu.

Zdroje: sanswiss.cz, cez.cz, enkidoo.cz