Statická elektřina je nahromaděná na jednom místě a čas od času se projeví. Je nepříjemná, ale naštěstí není přímým nebezpečím pro nás. Kdo by neznal zelektrizované vlasy, náhodné kopnutí při doteku s předmětem nebo člověkem. To vše je práce statické elektřiny, která tu je s námi od nepaměti a je třeba s ní počítat.
Její přítomnost také přitahuje prach: na podlahy nebo k nábytku. Obecně platí, že statické elektřině se daří v prostředí s nízkou vlhkostí. Pokud tak budete používat v místnosti rozprašovače vody, třeba při zalévání květin, je to první krok ke snížení přitažlivosti prachu.
Antistatické spreje
Jednou z efektivních možností je zakoupení specializovaných antistatických sprejů. Na eshopech a v kamenných obchodech (třeba drogeriích) naleznete přípravky na různé typy materiálu: od dřeva či mramoru, přes lamino a lakovaný nábytek, až po čalouněné povrchy. Spreje zpravidla můžete nanášet přímo i nepřímo. Nábytek lehce postříkejte a poté utřete do sucha.
Antistatických sprejů existuje celá řada. Cenově se pohybují mezi několika stovkami až po tisíce korun. Naleznete jak specializované přípravky na jeden typ materiálu, tak univerzální. Zkrátka kdo hledá, ten najde.
Utírejte povrchy nábytku
Další možností, jak snížit přitažlivost prachu nábytku, je utřít jej vlhkým hadříkem. Dbejte na to, aby nebyl příliš mokrý. Příliš velký kontakt s některými druhy povrchů by totiž mohl způsobit nenávratné škody.
Podobně lze využít vlhčené vatové tyčinky. Postupujte obdobně jako při práci s vlhčeným hadříkem. Po aplikaci nezapomeňte povrch utřít do sucha.
Zdroje:
elektřina.cz
epet.cz
cenovyradar.cz