Musíme si však přiznat, že nás doba přeci jen zhýčkala, a ani vaření na kamnech už není, co bývalo. Při přípravě jídel jsme například zvyklí regulovat teplotu, což lze v případě klasických kamen praktikovat jen omezením či přidáváním paliva. Navíc už nespíme v přístavku společně s hospodářskými zvířaty, jejichž srst v zimě příjemně hřeje, a vyžadujeme topení ve všech místnostech domu. Obyčejná kamna, jež vytopí jen kuchyni, jsou proto spíš jen doplňkovým topným tělesem, které dělá parádu rustikálnímu interiéru.

Sporák na pevná paliva s troubou TYP 9112 - www.kvs-moravia.cz Autor: Oficiální zdroj Sporák na pevná paliva s troubou TYP 9112 - www.kvs-moravia.czAutor: Oficiální zdroj

Pokud chceme zabít nikoli dvě, ale rovnou tři mouchy jednou ranou, měli bychom zvolit sporák na tuhá paliva s troubou a výměníkem. Takový sporák rozvede teplo do radiátorů po celém domě, můžete na něm vařit i péct, a navíc dodá vaší kuchyni žádoucí starobylý ráz.

Jak bude váš sporák na tuhá paliva vypadat a zda bude mít třeba sklokeramickou desku, nebo prosklené topeniště, záleží čistě na vašem vkusu a finančních možnostech. My jenom zmíníme možné funkce, které vám mohou ulehčit a zpříjemnit život: praktické třeba je, jsou-li dvířka trouby opatřena teploměrem. Teplota plotny při vaření a pečení se u nových kamen nastavuje nejen množstvím paliva, ale také otočnou růžicí regulující přívod vzduchu. Výhodou jsou dva rošty v topeništi - v létě tak můžete topit jen na horním, čímž zamezíte šíření nesnesitelného tepla po kuchyni a ušetříte palivo. Další vychytávkou může být lišta k sušení utěrek.

www.kamna-mlcoch.cz Autor: Oficiální zdroj www.kamna-mlcoch.czAutor: Oficiální zdroj

Ve sporácích na pevná paliva se obvykle topí dřevem, briketami nebo hnědým uhlím - v tomto ohledu bychom se vždy měli řídit instrukcemi výrobce a nedávat do topeniště nic, co tam nepatří. Stejně tak je třeba před koupí zkonzultovat s prodejcem technické aspekty konstrukce a parametry kouřovodu.

Sporák s výměníkem NORDICA - www.namir.cz Autor: Oficiální zdroj Sporák s výměníkem NORDICA - www.namir.czAutor: Oficiální zdroj