Od jara do podzimu schne prádlo doma i venku jedna radost. Jenže v zimě se situace výrazně zhoršuje. Venku vládne mráz, sníh a studený vítr. V takovém počasí prádlo neuschne a musíte ho přestěhovat domů. Jak ale udržet normální vlhkost v bytě a obloukem se vyhnout plísním a roztočům?

Určitě se snažte vyhnout koupelně, kde už vlhkost zvyšuje každodenní sprchování. Pokud v koupelně nemáte dostatečně velké okno nebo výkonný větrák, bude těžké ji pořádně vyvětrat. Časem se tu může objevit plíseň.

Namísto koupelny prádlo sušte v pokoji pro hosty nebo v komoře, kde je okno. Pokud nemáte tak velký byt, zkuste dát sušák do ložnice. Nebude vám tu překážet v běžném fungování a nepřekvapí ani neohlášené návštěvy.

Zdroj: Youtube

Tipy, jak sušit prádlo v zimě

1. Perte jen tolik prádla, kolik se vám pohodlně vejde na sušák

  • Na sušák věšte prádlo tak, aby mělo kolem sebe dostatek místa, rychleji schne a nezasmrádne.

2. Zvolte program s maximálními otáčkami

  • Ať se prádlo pořádně vyždímá. Jen pozor na etikety, ať ho nezničíte.

3. Před pověšením prádlo dobře protřepejte

  • Dostane se do něj vzduch a rychleji uschne.

4. Nezapomínejte větrat

  • Pravidelné větrání a tím i cirkulace vzduchu zamezí vzniku plísní a zároveň urychlí usychání prádla.

5. Sušák s prádlem nepatří ke stěně

  • Musí kolem něho proudit vzduch, aby rozptýlil zvýšenou vlhkost, která způsobuje plísně na zdech.

6. V zimě používejte místo aviváže trochu octa

  • Jeho charakteristická vůně se ztratí, ale u déle schnoucího prádla dokáže zabránit vzniku plísní, a tedy zatuchlému zápachu.

7. Pořiďte si odvlhčovač

  • Abyste zabránili přílišnému vlhnutí vzduchu, můžete si pořídit odvlhčovač a dát ho pod sušák – urychlíte tak proces sušení.

Prádlo na topení nepatří

V žádném případě nedávejte prádlo schnout na topení! Pohltí totiž všechno teplo, které z radiátorů jde, navíc se do vzduchu rychle uvolní vlhkost, která svědčí množení plísní. Nad topením bývají okna a můžete se spolehnout, že se vlhkem z prádla zarosí, a také mohou začít plesnivět. Plísně pak vylučují do vzduchu spory a jejich vdechování je nebezpečné pro oslabený organismus nebo pro astmatiky. Mohou totiž způsobit dušnost i únavu a vyvolávat kašel.

Mráz prádlu nevadí

Máte možnost pověsit prádlo na sušák venku nebo na balkoně? Udělejte to, i když je velký mráz. Voda ve vláknech zmrzne, ale až vezmete prádlo do tepla, změní se rychle v páru, oblečení bude suché, a ještě bude mít zcela specifickou vůni. Zásadní je vždy počkat, až prádlo povolí samo, a nikdy ho násilím nepřehýbat, aby se nepoškodila vlákna.

Zdroj: ireceptar.cz, bydleni.instory.cz, kupi.cz