Otevřete okno a dejte volnost vašemu domovu – a svým plicím! Jelikož většina z nás tráví v uzavřených prostorech značnou část dne, je čas dát větrání pozornost, kterou si zaslouží. Větrání vám nabídne mnohem víc než jen příjemnou vůni; posílí vaše zdraví, zlepší koncentraci a třeba vám ušetří i nějakou tu korunu na energiích.

Proč je větrání důležité?

Důvodů, proč větrat, je několik. Za prvé, nevětraný vzduch je často plný bakterií, virů, plísní a alergenů, což je ideální recept na nemoc a nepříjemné pocity. Za druhé, stále více studií ukazuje, že kvalita vzduchu má přímý dopad na naše mentální zdraví. Máte pocit, že vám dnes něco "nesedí"? Zkuste vyměnit vzduch v místnosti a uvidíte, jak se vám najednou bude lépe dýchat a myslet!

Jak správně větrat?

Pokud jde o správnou techniku, nemusíte být žádným expertem. Jde o to najít ten správný kompromis mezi účinností a pohodlím. Krátkodobé, intenzivní větrání (cca 5-10 minut) s plně otevřenými okny je často efektivnější než celodenní provzdušňování s polouzavřenými okny. Když je venku chladno, někteří lidé mají tendenci nevětrat vůbec, což je velká chyba. Přitom stačí jen pár minut a máte hotovo.

Malé tipy a triky

Větrejte vždy naráz ve více místnostech, aby vzduch lépe cirkuloval. V zimě si před větráním vypněte topení, abyste nespotřebovali zbytečnou energii. Věnujte pozornost vlhkosti. Příliš suchý vzduch může způsobit podráždění dýchacích cest, zatímco příliš vlhký vzduch může podporovat růst plísní.

Zdroj: lung.org, goodhousekeeping.com