Jak velkou plochu budete sekat?

Je to snadné. Čím větší rozloha pozemku, tím větší výkon sekačky bude potřeba. Větší výkon zvládne také hustší porost. Jestliže budete pracovat na ploše do
1 000 m2, vystačí vám sekačka o výkonu 1 500–2 250 W. U plochy větší, a to kolem 1 800 m2, sáhněte již po výkonu vyšším – mezi 2 250 W a 3 000 W. Benzínové sekačky nad 3 000 W pak zvládnou velmi hustě zarostlé plochy i na pozemku velkém více než 3 000 m2.

Rovina, nebo kopec?

Víte, že benzínovou sekačkou posekáte spíše rovné (a jen mírně svažité) plochy? Motor většiny sekaček poháněných na benzín nemá rád, když jej nakloníte do úhlu nad 15°. Ovšem pokud bude sekačka disponovat tlakovým mazáním, měla by být proti převrácení odolná.

Jak vysoká bude tráva?

Každá sekačka umí posekat tak vysokou trávu, jaký bude přibližně dvojnásobek jejího krouticího momentu. V praxi to znamená, že zařízení s krouticím momentem 6 Nm poseká trávu vysokou maximálně 12 cm.

Jak široký bude záběr?

Každá sekačka zvládne sekat na jeden tah jinak široký pruh. U benzínových sekaček narazíte na záběr od 40 do 56 cm. Jeho výši vyberte především podle toho, jak velký pozemek máte. Čím větší pozemek, tím větší záběr sekačky. Roli však bude hrát i množství překážek, jaké na zahradě máte.

Nastavení výšky sekání

Další užitečná funkce. A čím více variant nastavení výšky sečení budete mít, tím lépe.

Speciální funkce benzínových sekaček

Výškově nastavitelná madla oceníte ve chvíli, kdy bude sekačku používat více různě vysokých osob.

Edge Cutting (okrajové sečení) – budete sekat i vedle plotu nebo chodníku? Tak to se vám hodit kotouč uvnitř sekačky, který je umístěn vedle krytu, tudíž s ním budete moci sekat vedle překážek.

Se sekačkou jako na skútru

Pokud se chcete se svojí sekačkou doslova projíždět po zahradě, můžete zvolit model s převodovkou. Díky ní budete regulovat rychlost. Jestliže vyberete zařízení s variátorem, bude pro vás ovládání rychlosti snadné stejně jako otočit rukojetí na skútru.

Automatický pojezd koleček – vypadá to jako sympatická možnost, ale u rozlehlých ploch je to spíše nezbytná funkce. Je to prosté – ušetří vám spoustu námahy, jelikož nebudete muset tlačit sekačku vlastními silami.

Konstrukce motoru benzínové sekačky

Nezapomeňte sledovat také to, jak je konstruován motor. To už vyžaduje techničtější znalosti, nicméně obecně příliš nedoporučujeme SV rozvody, které mají nižší účinnost a kompresi. Volte spíše motor s rozvody OHV, nebo nejlépe OHC, kde se dočkáte vysoké účinností, a tím i nízké spotřeby pohonných hmot.

Kam s posekanou trávou?

Se sekáním přichází na pozemek záležitost, se kterou se budete muset vypořádat. Posekaná tráva. Podle svých preferencí, co si přejete s posekanou trávou dále dělat, volte i typ sekačky, resp. její funkce. Některé sekačky sbírají, mulčují, jiné vyhazují dozadu nebo do strany. Některé umí všechno dohromady, což může být pro někoho nejlepší řešení.

Sběr posekané trávy do koše je skvělý pro toho, kdo nechce trávu hrabat. U takové sekačky vybírejte takový objem koše, aby vyhovoval rozměrům vašeho pozemku. Malý koš budete neustále vysypávat, příliš velký může být naopak příliš těžký. Pokud je pro vás důležitá hmotnost sběrného koše (budou sekat ženy nebo senioři), sledujte i materiál, ze kterého je vyrobený.

Mulčování trávníku

Mulčování je velmi užitečná funkce, kterou váš trávník ocení. Pokud na něj u každého třetího sekání vyhodíte zpět rozsekanou trávu, prospěje mu to tím, že jej navlhčí a bude působit jako hnojivo. Rozsekanou trávou můžete také chránit zahrádku před plevelem. Pozor, mulčování ovšem neprovádějte pokaždé, aby váš trávník místo prospívání nezačal hnít.

Hrábě jsou zdravá klasika

Ani občasné hrabání není na škodu, jelikož trávu provzdušní a odstraní neživé kořeny. Používejte plastové hrábě. Budou pro trávu opravdovým pohlazením. Tu a tam tedy trávu nemulčujte ani neodnášejte na kompost, ale nechte ji vyhodit výhozem ven a prohrabte ji.

Byl pro vás dnešní článek užitečný? Přejeme vám, aby byl váš výběr sekačky co nejlepší a díky tomu pro vás byla práce na zahradě jen radost.