Materiálů, ze kterých se kuchyňské pracovní desky vyrábějí, je celá řada. Vaše pracovní deska může být například z laminátu, masivního dřeva, přírodní kamene, keramiky, umělého kamene nebo nerezu. Pojďme se ale podívat na výhody a nevýhody těch nejluxusnějších z nich.

Mramor a žula

Mramor je synonymem luxusu a originality. Jedná se o mimořádně krásný přírodní materiál. Na kuchyňskou desku se ale příliš nedoporučuje. Mramor totiž není odolný vůči kyselinám a skvrnu od vína nebo červené řepy už z něj tak snadno nedostanete. V porovnání se žulou má mnohem menší tvrdost a je náchylnější na poškrábání. Kromě toho mramor stále pracuje a postupem času získává patinu. Pokud se bílého kamene s typickou tmavou kresbou i tak nechcete vzdát, sáhněte spíše po žule nebo technickém kameni s dekorem mramoru.

Zdroj: Youtube

Keramika

Keramické desky se vyrábějí z hlíny spolu s různými minerály, jako je oxid křemičitý a kaolinit. Jde o mimořádně odolný materiál, je hygienický a přirozeně nenasákavý. Povrch není třeba nijak chemicky ošetřovat, takže poskytuje možnost přímého kontaktu s potravinami. Keramická deska je v podstatě bezúdržbová. Má nejvyšší tepelnou odolnost mezi všemi ostatními materiály. U keramické desky nemusíte mít obavy položit na ni horký hrnec. Pozor si však dejte, pokud jste zvyklí krájet přímo na pracovní desce. Na keramické byste si zničili nůž. Když použijete keramický nůž, zničíte nůž i pracovní desku.

Beton

Výhodou betonu je jeho nenáročná údržba a zajímavý vzhled. Je odolný vůči teplu a celkově vůči tepelným změnám, proniknutí vody, chemikáliím i vůči fyzickému namáhání. Má dokonce vyšší odolnost také ve srovnání s deskami z přírodního kamene, především co se týče chemikálií. Betonová deska se musí odlít na míru konkrétní linky i s případnými otvory na dřez a varnou desku. Po ztuhnutí musí beton ještě vyzrát, což trvá asi měsíc. Povrch betonu se upravuje leštěním a broušením, aby se uzavřely póry, a následně se použije impregnační lak. Pomocí přísad se dá pigmentovat do různých odstínů. Betonová pracovní deska je těžká, a tak potřebuje stabilní a pevný základ.

Zdroj: homebydleni.cz, veselebydleni.cz