Výběr vhodného osvětlení není důležitý jen v interiéru, ale také v exteriéru. Obzvlášť pak na terase, kde budete s velkou pravděpodobností trávit všechny letní večery a spoustu jarních odpolední. A kdy jindy než před tím, než se oteplí, byste měli své terase věnovat dostatek pozornosti? Na jaře vás pak nic nepřekvapí.

Čtěte také

Terasa z dřevoplastu

Čtěte také

Dřevoplastová terasa: Na co dát pozor při poptávání materiálu a montáže

Osvětlete všechna místa, kde se budete zdržovat

Při osvětlování terasy je třeba brát v potaz její rozvržení a dispozici. Je třeba osvětlit všechna frekventovaná místa – křesílka, lavičky, houpačku (nikdo nechce sedět ve tmě, zatímco prázdná místa budou zářit). Naopak kouty, kam se nikdy nedíváte, výrazné osvětlení nepotřebují.

Terasa Terasa Autor: Shutterstock.com

U posezení volte žluté světlo

Místa, kde budete sedět, byste měli osvětlit tak, aby to bylo příjemné pro oči. Vhodné je žluté a teplé světlo, díky kterému uvidíte, ale nebude vás oslňovat.

Myslete také na světla kolem terasy

Osvětlit je třeba také trasy, kudy budete často chodit. Typicky cesta do domu a ven, průchod na zahradu, okolí posezení. Nikdo nechce při opouštění terasy přijít k úrazu vlivem špatného osvětlení.

Kde můžete svítidla na terase umístit?

Terasu lze ohraničit zemními venkovními svítidly v každém rohu, vymezíte tak prostor terasy. V případě zastřešené terasy oceníte také venkovní stropní osvětlení. Otázkou preferencí jsou pak různé světelné řetězy, LED pásky, ale i lucerničky, které udělají vaši terasu romantickým místem.

Když osvětlíte terasu samotnou, je na čase věnovat pozornost osvětlení posezení – ideální jsou stojací zahradní lampy, ale i LED pásky umístěné pod zahradní nábytek.

Čtěte také

Zahradní posezení

Čtěte také

Zahradní posezení: Z materiálů vládnou zejména dřevo a plast

Náš tip pro vás: Pokud milujete hořící svíčky, ale nechcete se pouštět do jejich zapalování venku, můžete je nahradit alternativou v podobě LED svíček, které jsou na první pohled k nerozeznání od těch opravdových.

Zdroj: esvetlo.cz, hornbach.cz