V současnosti koupíte na trhu nepřeberné množství materiálů i vzorů povlečení. Vybírat můžete z hedvábného, bavlněného, krepového, flanelového a dalších materiálů. Vždy je však dobré nekupovat zboží jen podle toho, jaký vzor se vám právě líbí. Důležitou roli při výběru by mělo hrát například to, v jakém ročním období budete povlečení využívat, zda jste spíše teplokrevný typ, nebo naopak zimomřivý, ale také jaké barevné kombinace na vás působí dobře.

Nejen pro milovníky klasické hudby. www.talode.cz Autor: Archiv firem / archiv firem Nejen pro milovníky klasické hudby. www.talode.czAutor: Archiv firem

Jaký materiál zvolit?

Při výběru materiálu příliš neexperimentujte, ale spíše volte jistotu. Pokud je vám často zima, skvělou službu vám udělá povlečení z bavlny, protože v zimě dobře udržuje teplo, a naopak v létě díky dobré prodyšnosti umožňuje cirkulaci vzduchu, a proto se v bavlněném povlečení zbytečně nepotíte.


Povlečení Autor: Matějovský a.s. Autor: Matějovský a.s.

Inspirujte se novou limitovanou edicí povlečení spolenosti Matějovský na motivy kolekce ELEMENTS uznávané módní návrhářky Blanky Matragi. Sama umělkyně tuto kolekci charakterizuje jako oslavu života a návrat ke kořenům. Elegantní, ale přesto velmi odvážné a promyšlené motivy vyzařují autorské inovační nápady a na první pohled zaujmou optickými iluzionistickými prvky.

Povlečení je dodáváno zabalené v luxusní dárkové krabičce.

Povlečení v provedení luxusního bavlněného saténu je tištěno nejmodernějším digitálním tiskem, který zajišťuje věrný detail přesně dle autorčina záměru. Motiv je z obou stran stejný jako na fotografii, vše je opatřeno komfortním zipovým uzávěrem.


V zimě se určitě dobře hodí i povlečení z flanelu nebo krepu, lněné nebo bambusové. Naopak v létě mnoho lidí rádo využívá povlečení z hedvábí (nebo kombinaci hedvábí a bavlny) a chcete-li si dopřát luxus a lehkost, pak určitě sáhněte po saténu.

Pozor dávejte také při údržbě povlečení. Perte jej jenom na teplotu udanou na látce, jinak se materiál i barvy rychle zničí. Také opatrně se žehlením, rozhodně doporučujeme žehlit jej pouze na rubu látky. Naopak se nemusíte obávat použití aviváže. Ta dodá ložnímu povlečení měkkost a vzdušnost. Avšak používejte ji s mírou, některým lidem může přílišná vůně způsobovat nevolnost nebo bolesti hlavy.

Nezapomeňte na rozměry a gramáž

Před samotnou koupí povlečení si dobře ověřte, jaké rozměry potřebujete. Standardní velikost polštářů je 70 x 90 cm a přikrývek 140 x 200 cm. Můžete ovšem sehnat i prodlouženou velikost přikrývek 140 x 220 cm, nebo naopak menší polštáře 50 x 70 cm. Koupit se dají i francouzské přikrývky 200 x 220 cm, proto se opravdu vyplatí změřit si ložní prádlo, které máte doma, aby se vám do povlečení vešlo nebo aby v něm zbytečně neplandalo.

Co se týče gramáže materiálu, platí, že ta je dána hustotou tkaní látky a jemností a pevností dané příze. Většinou jemnější látky mají menší srážlivost a jsou příjemnější na dotek než příliš pevné látky s velkou gramáží.

Jaké barvy zvolit?

Na trhu můžete vybírat z obrovského množství materiálů i dekorů. Záleží na vašem vkusu. www.shutterstock.com Autor: Archiv firem / archiv firem Na trhu můžete vybírat z obrovského množství materiálů i dekorů. Záleží na vašem vkusu. www.shutterstock.comAutor: Archiv firem

Vždycky se řiďte tím, které barvy vám vyhovují. Mezi teplé barvy patří oranžová, žlutá, červená, krémová či hnědá. Ke studeným barvám řadíme zelenou, modrou, růžovou a fialovou. Takže pokud patříte k těm, kterým je stále zima, modré povlečení asi nebude tou nejlepší volbou. Pokud máte ložnici v jemných barvách, nemusíte se bát trochu se odvázat a dovolit si extravagantní vzor nebo sytější barevný odstín povlečení. Kombinaci barev a vzorů volte podle svého vkusu, nálady, a aby celkově doplňovala interiér.

Pro děti se nebojte použít pohádkové motivy nebo motivy z jejich oblíbených filmů a seriálů. Ovšem pozor, nic se nemá přehánět. Může se stát, že váš malý syn, který normálně miluje Spider-Mana nebo Batmana, se v noci probudí v tmavém povlečení se strašidelnou maskou a dostane strach. Takže určitě své dítě k volbě povlečení přizvěte. Je přece důležité, aby se v něm také cítilo dobře.