Při výběru tapety do vaší domácnosti berte v potaz její umístění. Nejprve tedy určete, do jakého pokoje chcete tapetu nalepit. To vám pomůže s výběrem co nejvhodnějšího materiálu. Pokud chcete tapetu do kuchyně či koupelny, jsou nejlepším řešením vinylové tapety, které jsou odolné vůči vodě, páře, oděru i teplotě a jsou omyvatelné. Do jiných místností můžete pořídit vliesové tapety. V dětském pokoji, kde hrozí, že dítě může tapetu pomalovat nebo zničit, jsou lepší omyvatelné vinylové tapety nebo levnější papírové tapety.

Čtěte také

Čtěte také

10 rad pro stěhování bez stresu

Dále berte v potaz také velikost pokoje. Do menších místností se hodí spíše tapety ve světlých a jasných barvách, protože dokáží prostor opticky zvětšit. Do větších pokojů můžete popustit uzdu své fantazii a zvolit tapety v tmavších odstínech. Pokud potřebujete pokoj rozšířit, vybírejte tapetu se vzory ve vodorovném směru. V případě, že chcete místnost naopak „zvýšit”, budou ideální tapety se svislým vzorem.

Co se týče vzorů, platí také, že drobné vzory ve světlé barvě prostor rozšíří, a velké vzory naopak zúží. Mějte také na paměti, že tapeta vypadá jinak při denním světle a jinak při umělém osvětlení. Proto doporučujeme objednat si nejprve vzorek a vyzkoušet, jak bude tapeta na daném světle vypadat.

Důležitým faktorem při výběru tapety je také styl a barva okolního vybavení bytu, jako je nábytek, koberec a další doplňky. Pokud chcete mdlý pokoj s bílým nábytkem oživit, zvolte moderní tapetu s výraznými vzory. Při hodně dominantní tapetě pak ale dejte pozor na barvu doplňků. Ty s tapetou sladíte tak, že vyberete jednu výraznou barvu ze vzoru tapety a domov pak doplníte doplňky v této barvě. Mohou to být například dekorativní polštářky, kusový koberec nebo obrazy na stěně.

Zdroj: Homeincube.cz, Hornbach.cz

Čtěte také

Jak vybrat matraci?

Čtěte také

Jaká má být matrace?