Stručný souhrn z článku:

  • Termosky jsou praktické pro udržení stálé teploty nápojů, ale vyžadují pravidelné a pečlivé čištění kvůli zabránění zápachu a usazenin.
  • K čištění termosek lze použít jedlou sodu, kávové sedliny, rýži nebo vaječné skořápky pro odstranění skvrn a zápachu.
  • Důležité je čistit i vnější stranu a uzávěr termosky, přičemž se nedoporučuje umývat termosky v myčce, aby nedošlo k poškození.

Tento souhrn byl vytvořen pomocí AI a je kontrolován redakcí.

Termoska je skvělý pomocník, kterého oceníte nejen v zimě, ale i v parném létě. Stálou teplotu nápoje, ať už studeného, nebo teplého, dokáže totiž udržet po dobu několika hodin. Velkou nevýhodou je ale fakt, že se špatně čistí a při nedostatečném čištění může začít zapáchat a negativně ovlivnit chuť i kvalitu vody.

Proto termosku po každém použití vypláchněte a nechte ji pořádně vyschnout, abyste zamezili tvorbě usazenin a plísní. A nezapomeňte ani na víko, které potřebuje také umýt.

K odstranění skvrn od kávy či čaje nepotřebujete žádnou speciální chemii. Bohatě si vystačíte s tím, co máte doma ve spíži.

Čištění termosky jedlou sodou

Tento postup se hodí pro opravdu důkladnou dezinfekci, nebo pokud máte v termosce usazené nečistoty na stěnách. Nasypte do termosky 3 polévkové lžíce jedlé sody, zalijte horkou vodou a důkladně protřepejte. Při silném znečištění použijte k čištění úzký kartáč s jemnými štětinami. Roztok nechte působit několik hodin, třeba i přes noc. Poté obsah vylijte, termosku opláchněte čistou vodou a nechte důkladně uschnout.

Stejný postup můžete aplikovat i s práškem do pečiva.

Zdroj: Youtube

Jak se zbavit zápachu pomocí kávové sedliny

Pokud se potřebujete zbavit zápachu z termosky, máme pro vás trik s kávovou sedlinou alias lógrem. Připravte si trošku sedliny, kterou naředíte teplou vodou. Směs nalijte do termosky a důkladně protřepejte. Po několika minutách roztok vylijte, termosku opláchněte a nechte uschnout.

Na zašlé skvrny použijte nevařenou rýži, rozdrcené vaječné skořápky nebo kávový lógr. Mají lehce abrazivní účinek, díky čemuž vnitřek termosky zbavíte nejen čajového plaku, ale i vodního kamene a choroboplodných zárodků.

Nezapomeňte vyčistit termosku i z vnější strany

Při čištění se věnujte také uzávěru termosky i jejímu vnějšku, který obvykle stačí umýt saponátem a opláchnout vodou. Pokud je však vaše termoska z nerezu, doporučujeme použít kyselinu citronovou, která termosku krásně vyčistí, zbaví otisků prstů a vyleští.

Myčka ano, nebo ne?

Pokud to není výslovně uvedeno na termosce, nikdy ji nedávejte do myčky. Především některé její části se mohou zničit. Kritická bývá myčka pro těsnění. V případě, že se pod těsnicí gumu dostane znečištěná voda nebo zbytky čisticí tablety, začne bez dostatečného vysušení zahnívat. Můžete si také poškodit barvu nádoby, která se vlivem horka začne odlupovat.

Zdroj: cajovydychanek.cz, hobby.instory.cz, bydlimekvalitne.cz