Vodovodní baterii používáme denně, ať už v kuchyni nebo v koupelně. Zatímco se stará o čistotu, sama se často stává „obětí“ nečistot. Naše ruce na ni zanechávají zbytky mastnoty a jiné nečistoty, a voda se zase stará o usazování vodního kamene.
Základem dlouhodobě perfektního vzhledu vodovodních baterií je pravidelná péče. Obvykle se jedná o drobné, nenáročné úkony, které jednoduše zařadíte do svých denních rituálů. Po každém použití je vhodné baterii a její okolí opláchnout a vysušit. Větší pozornost byste jim měli věnovat jednou za týden, kdy nejen samotnou baterii, ale i její okolí pečlivě zbavíte všeho, co tam nepatří.
Jak čistit vodovodní baterie
K efektivnímu čištění je nejvhodnější použít navlhčený jemný bavlněný hadřík, případně molitanovou houbu či čisticí ubrousek, kam přidáte i trochu vhodného čističe. Touto směsí pak z vodovodní baterie důkladně setřete nečistoty. Pokud někde objevíte zaschlou nečistotu či odolný vodní kámen, nechte čistič chvíli na daném místě působit a setřete jej až následně. Na odolnější nečistoty lze použít i jemný kartáček. Jakmile jsou nečistoty setřeny, důkladně baterii opláchněte a vysušte do sucha. V případě potřeby proces opakujte.
Velmi účinný je jednoduchý recept - namočte do octa kuchyňskou utěrku a tou obalte vodovodní kohoutek. Nechte působit alespoň deset minut. Pak ubrousek sundejte a opláchněte. Kohoutek bude zářit novotou!
Jaké prostředky na čištění vodovodních baterií
Užíváním vhodných prostředků k údržbě vodovodních baterií předejdete poškození či změně barvy povrchu. Ačkoliv to může znít neuvěřitelně, na vodní kámen vyzkoušejte klasické mýdlo, které na povrchu rozleštěte jemným hadříkem, po následném opláchnutí a vysušení bude vaše baterie vypadat jako nová. Nikdy nepoužívejte agresivní a abrazivní čisticí prostředky, jako je například Savo. Dokonce i ocet je považován za agresivní čistič a zubní pasta za abrazivum. Tyto prostředky by mohly způsobit na baterii škrábance.
Pryč s vodním kamenem, ale šetrně
Mezi základní čistič, který je šetrný k domácnosti i přírodě, patří citron nebo kyselina citronová. V těchto kyselinách se vodní kámen rozpouští poměrně spolehlivě a tvoří také základní složku ve většině ekologických přípravcích. Výhodou kyseliny citronové je zanechání příjemné vůně. Koncentrát ale nanášejte nejdříve na utěrku.
Zvláštní pozornost byste měli věnovat granitovým a mramorovým dřezům a černým umyvadlům. Na ty kyselinu citronovou ani citron nepoužívejte. Na tyto povrchy vždy zvolte speciální přípravky určené na granit a mramor.
Zdroj: sanitino.cz, livero.cz