Černý kořen byl původně nazýván hadí mord španělský. Prý proto, že když se vloží hadovi do tlamy, ten zahyne. Jiná pověst praví, že kořeny pojídaly keltské a germánské kmeny, protože věřily, že je ochrání před hadím kousnutím a dýmějovým morem. Jak je to skutečně s těmito pověstmi, nevíme, ale faktem je, že se jako zelenina začal používat až v 16. století a pochází z jižní Evropy a Blízkého východu.

Černý kořen je známý především pro jeho blahodárné účinky na zdraví. Je plný vitaminů a minerálních látek. Kromě sacharidů, bílkovin a tuků obsahuje také inulin, který je vhodný pro diabetiky. Ale hlavně se v něm nachází látka allantoin, která podporuje léčbu ran, trávení a činnost žláz s vnitřní sekrecí. Léčí i chronické záněty močových cest a ledvinové kameny.

Černý kořen je také velmi málo kalorický, na 100 gramů obsahuje pouhých 64 kalorií, takže je ideální pro všechny, kteří se snaží shodit nějaké to kilo. Pomáhá i s nechutenstvím dětí i dospělých a srovnává trávení.

Užitkovou částí je kořen, který má jemnou dužinu a poněkud nasládlou, trochu trpkou, ale velmi příjemnou chuť. Kůra kořene je téměř černá, odtud pochází název. Dužnina je bílá.

Čtěte také

Píďalka podzimní

Čtěte také

Dejte stopku píďalce podzimní. S našimi radami to půjde snadno!

Jak na pěstování černého kořene

Černý kořen vyžaduje hluboké, lehčí, hlinitopísčité půdy s dostatkem humusu a vápníku, dobře vyhnojené a hluboce zpracované půdy s dostatečnou vlhkostí. Nesnáší čerstvé organické hnojení. Při přehnojení bývají kořeny hořké a dužnina řidší až houbovitá. Vyhovuje mu také slunné místo, ale snese i mírný polostín. Záhon nesmí být přemokřený, protože pak by rostlinu napadly plísně. 

Černý kořen pěstujte z přímého výsevu do volné půdy. Semínka se vysévají na jaře v březnu až do začátku dubna, protože mají velmi dlouhou vegetační dobu. Když je vysejete v létě, úrody se dočkáte v příštím roce na podzim. Semínka se vysévají do řádků širokých 30-45 cm do hloubky 20-30 mm. Po vzejití porost vyjednoťte na vzdálenost rostlin v řádku 8 až 10 cm. 

Černý kořen se sklízí od října postupně do jara, pokud není zamrzlá půda. Kořeny sbírané na jaře jsou jemnější, příjemné chuti připomínající čerstvý hrášek.

Zdroj: ireceptar.cz, living.iprima.cz

Čtěte také

Řez maliníku

Čtěte také

Takhle snadno se množí maliníky