Moderní pračky mívají speciální programy na praní bot. Látkové boty se teoreticky dají prát při nízké teplotě a nízkých otáčkách, aspoň pokud jde o kvalitní či novější výrobky. Na levných či opotřebených botách lepené části při sobě už tak dobře nedrží. V každém případě boty v pračce lépe ochráníte, pokud je vložíte do pracího pytle nebo povlaku na polštář, a do pračky k nim přihodíte ještě starší ručník nebo deku. Tenisky tak nebudou tlouct o buben a budou padat "do měkkého".

Před praním vyjměte z bot tkaničky a vložky; zatímco vložky můžete vydrhnout kartáčkem s pomocí pracího prášku, tkaničky lze prát v pračce s běžnou várkou prádla.

Plátěné tenisky Autor: Shutterstock.com Autor: Shutterstock.com

Jestliže se rozhodnete vyprat látkové boty raději ručně, nejlepší službu vám prokáže mýdlo s jelenem; nejpostiženější místa navlhčíte, potřete mýdlem a vyčistíte starým kartáčkem na zuby. Podobně poslouží i prací prášek nebo jedlá soda, "jelen" si však s fleky poradí nejlépe.

Čtěte také

Čištění spár

Čtěte také

Co zabírá na zašedlé spáry mezi keramickými obklady

Gumovou podrážku lze vydrhnout zubní pastou nebo čisticí gumou. Někdo radí použít zubní pastu na celé boty, dle našich zkušeností ale pasta zanechává šmouhy a vysoce účinná v případě látkových povrchů také není.

Plátěné tenisky Autor: Shutterstock.com Autor: Shutterstock.com

Pozor na sušičku

Sušičky nejsou k sušení látkových bot zrovna vhodné, protože je horký vzduch může zkroutit a rozlepit. Nejefektivnější je klasický postup, kdy tenisky vyložíte starými novinami a necháte uschnout na čerstvém vzduchu. Bílé boty mohou přímo na sluníčko, které je ještě víc vybělí.