Utřít rozbité vajíčko z podlahy je pěkná patlanice. Práci si usnadníte, když ho posypete solí a necháte chvilku působit. Bílek se tím zatáhne a vejce půjde lépe nabrat třeba na lopatku.

Stejný postup můžete uplatnit i v případě, že vajíčko skončí na koberci či jiné textilii. S pomocí soli se vám podaří odstranit "to nejhorší". Nasolené vejce z tkaniny jemně vykartáčujete. Pořád vám ale zbude skvrna, protože část bílku či žloutku se už do látky vpila.

Ruční praní Autor: Shutterstock.com Autor: Shutterstock.com

Skvrnu se rozhodně nesnažte vyčistit horkou vodou, bílkoviny obsažené ve vejci by se srazily a už by je nešlo odstranit vůbec. Na citlivé přírodní materiály, jako je len, hedvábí nebo vlna, použijte jen vlažnou vodu se solí. Nechte půl hodiny působit a pak jemně vydrhněte kartáčkem. Na odolnější textilie a látky, u nichž se nebojíte o ztrátu barvy, můžete zkusit roztok glycerinu nebo čpavku (asi 1 lžíce na půl hrnku vlažné vody). Glycerin by měl zabrat i na skvrny od vajec, které už zaschly.

Čtěte také

Zubní pasta

Čtěte také

Zubní pasta nečistí jen zuby, skvěle vám poslouží i při úklidu

V případě oblečení se ujistěte, že se vám podařilo skvrnu od žloutků opravdu dokonale vyčistit v ruce, než ho dáte do pračky. Horká voda by ji zaprala a už byste ji dolů ničím nedostali. Stejný efekt bude mít i horký vzduch v sušičce a žehlení.