Základem pro výrobu domácího rostlinného mýdla jsou másla, oleje a bylinky. Z másel můžete vybrat například kakaové, bambucké nebo mangové a z olejů doporučujeme olivový, mandlový, slunečnicový či rakytníkový. Do mýdel můžete přidávat také jiné přírodní složky, jako je růžová sůl, sušené květy měsíčku lékařského, levanduli, mák a spoustu dalších komponentů dle libosti.
Jak vyrobit mýdlo
Poměry u všech surovin mají přímý vliv na konzistenci mýdla, a proto je důležité dodržovat gramáže u jednotlivých surovin. Kokosový olej zaručí mýdlu přirozenou pěnivost a zvláční pokožku, vytváří hodně pevná mýdla. Naproti tomu olivový olej šetrně čistí, ošetřuje pokožku a hydratuje ji. Kvalitní mýdlo by mělo obsahovat vyvážený poměr těchto olejů. Pokud se tedy pro výrobu mýdla použije jen velké množství kokosového oleje, může mýdlo pokožku vysušovat.
Co budete potřebovat:
- 500 g olivového oleje
- 300 g kokosového oleje
- 200 g bambuckého másla
- 143 g hydroxidu sodného
- 385 ml destilované vody
- přírodní esenciální oleje dle vašeho výběru
- bylinky (měsíček lékařský, levandule)
- teploměr
- forma na mýdlo
- kráječ na mýdlo
Postup:
Hydroxid sodný nasypejte do destilované vody. Nikdy nelijte destilovanou vodu do hydroxidu, protože by vám směs mohla ublížit. Hydroxid se v chemické reakci s destilovanou vodou zahřeje až na 85 °C. Poté tedy musíte vyčkat, až teplota klesne na 35 °C.
Než teplota směsi klesne, zahřejte všechny oleje také na teplotu 35 °C. Jakmile docílíte požadované teploty, nalijte směs s hydroxidem do olejů a několik minut mixujte tyčovým mixérem, dokud mýdlo nezačne vytvářet bublinky. Hmota by měla hustotou připomínat uvařený pudink.
Poté přidejte vonnou esenci a sušené bylinky, které do směsi opatrně zamíchejte. Hmotu pak nalijte do připravené formy. Po 24 hodinách mýdlo vyklopte z formy a nakrájejte. Mýdlo nechejte na větratelném místě cca 3 týdny uzrát a máte hotovo. Poté už jen zkontrolujte správné PH lakmusovými papírky. Ideální pro pokožku je pH 7.
Zdroj: sonnentor.com, vonavydomov.com