Domácnost, zahrada i kosmetika. Tam všude oceníte sílu čajových sáčků. A zejména těch od zeleného nebo černého čaje, protože mají nejsilnější účinky.

1. Pohlcují pachy

Čaj má zázračnou schopnost pohlcovat pachy. Pokud se například z vaší lednice line nepříjemný zápach, vezměte misku a do ní vložte několik použitých čajových sáčků. Misku umístěte do lednice a po pár dnech uvidíte, že je po zápachu. Stejně dobře použité čajové sáčky fungují i zavěšené v odpadkovém koši nebo v kočičích toaletách. Použité sáčky vám také pomohou s odstraněním zápachu z rukou po práci s česnekem, cibulí či rybou.

2. Pomáhají na štípance i podrážděnou kůži od sluníčka

Vychlazené a vlhké čajové sáčky pomohou i proti štípnutí od hmyzu nebo na podrážděnou pokožku od slunce. Poraněné místo zklidní a podpoří hojení. V létě si můžete dokonce připravit čajový roztok, ten nalít do rozprašovače, vychladit a pak s ním lehce poprášit obličej. Stejně tak můžete použít čajové sáčky na oteklé bolavé oči. Stačí vychlazený sáček, nejlépe z heřmánkového čaje, na pár minut přiložit na unavené oči.

3. Použijte je jako hnojivo pro rostliny

Využijte čajové sáčky k tomu, aby vám rostliny krásně rostly. Použité pytlíčky vhoďte do konvice s vodou a zalévejte s ní záhony. Zbavíte se tak plísní i škůdců. Další možností je zahrabat sáčky do hlíny rovnou k rostlinám. Obsahují totiž dusík, který působí jako přírodní hnojivo, a když budete příště zalévat, voda jej i s dalšími látkami vyplaví rovnou ke kořenům rostlin. Asi po týdnu je dobré sáček vyměnit, jinak hrozí riziko plísní.

4. Zbaví vás mastnoty

Čajové lístky dokážou zbavit nádobí mastnoty a připálenin. Obsahují totiž kyselinu tříslovou, která rozpouští tuky. Stačí tedy, když naplníte hrnec horkou vodou, vhodíte do ní pár použitých čajových sáčků a necháte působit přes noc. Ráno pak stačí připálený hrnec pouze opláchnout.

5. Vyčistěte s nimi okna

Trápí vás šmouhy na oknech, které nejdou vyleštit? I s nimi si hravě poradí čajové sáčky. Použité pytlíčky znovu vyvařte, po vychladnutí nalijte odvar do rozprašovače a nastříkejte na skleněné povrchy. Čajový odvar dokonale uvolní nečistoty, odstraní mastnotu i otisky prstů. Nakonec vše setřete čistým hadříkem, který nepouští vlákna.

Zdroj: ireceptar.cz, prozeny.blesk.cz