Stručný souhrn z článku:

  • Sklo je multifunkční materiál, který rozjasňuje interiéry a opticky je zvětšuje.
  • Sklo je pevné, odolné a tvárné díky moderním výrobním technologiím, což umožňuje jeho různorodé využití.
  • Sklo je praktické v kuchyni pro obklady, odolává teplotám a je snadno udržovatelné; existují různé typy skla, jako čiré, mléčné, tónované, pískované nebo lakované.

Tento souhrn byl vytvořen pomocí AI a je kontrolován redakcí.

Sklo je originální materiál a interiér dokáže přeměnit k nepoznání. Díky němu do prostoru dostanete více světla, což místnost opticky zvětší a prosvětlí. Hodí se k jakékoliv barvě nábytku, dobře ladí i se dřevem, plastem či kovem. K největším benefitům skla patří jeho hypoalergennost a snadná údržba.

Ačkoli působí křehce, sklo je díky moderním technologiím výroby pevné, odolné a tvárné. Vydrží krásné i tam, kde by to bylo dříve nemyslitelné. Interiér prosvětlí celoskleněné dveře, stěny postavené z luxferových cihel nebo nábytek s detailem vyrobeným z dílků skleněné mozaiky.

Skleněné posuvné dveře mohou například přebrat funkci dělicí stěny, díky moderním technologiím budou pevné, odolné i tvárné. Využití skla je však široké. Bez obav můžete tvrzené sklo použít i na schodech, na podlahu i stropy či na designové topení.

Sklo je nejpraktičtější hlavně v kuchyni

Sklo se v kuchyni objevuje čím dál častěji – především jako obklad za sporák a kuchyňskou desku. Díky jednolité vrstvě nemusíte řešit náročné umývání spár, jako je tomu u kachličkových obkladů, sklo je navíc odolné vůči vysokým teplotám a má velmi dlouhou životnost. Ať už vám na něj vystříkne horký olej, srazí se na něm pára z hrnce, nebo se ušpiní při přípravě jídla, stačí vám jen vlhký hadřík a kapka saponátu a sklo je zase jako nové.

Zdroj: Youtube

Není sklo jako sklo

Čiré sklo lze považovat za základní a nejčastěji používaný typ. Jeho výhodou je snadná údržba.

Mléčné sklo si lze představit jako klasické sklo, jehož povrch je z rubové strany zdrsněn proudem písku. Často ho proto vídáme například ve výplni dveří. Jeho čistění je ale trochu náročnější, neměly by se na něj používat abrazivní čisticí prostředky.

Tónované sklo s působivými barevnými efekty přichází do módy především v posledních několika letech.

Pískované sklo je další z typů povrchových úprav. Stále oblíbenější je pískování podbarveného skla, kde matnost povrchu vynikne nejvíce. Za dekorativní úpravy považujeme také sklo gravírované a s grafikou.

Lakovaná skla se často používají jako výplň nábytku nebo obklad – například za kuchyňskou linku.

Skleněné doplňky dotváří prostor

Sklo vytváří v interiéru neopakovatelné scenérie a velmi dobře vypadá také na malých plochách. Klasikou jsou vázy, mísy či originální lustry. Ať už do svého domu vyberete jakýkoli doplněk, můžete si být jistí, že sklo jen tak z módy nevyjde.

Zdroj: barevnaskla.cz, homebydleni.cz