Zahradničení se neomezuje jen na venkovské domky s rozsáhlými zahradami. Dnes je městské zahradničení stále populárnějším trendem. Víte, že můžete vypěstovat krásné květiny nebo dokonce vlastní ovoce a zeleninu na balkoně nebo okenním parapetu? Pokud jste někdy snili o vlastní zeleni, jste na správném místě. Pojďme si ukázat, jak začít.

Jak farmařit v bytě?

Zdroj: Youtube

Jak začít zahradničit, když bydlím ve městě?

Začít s městským zahradničením je jednodušší, než byste si možná mysleli. Nejprve musíte identifikovat prostor, který chcete a můžete využít. Ať už se jedná o balkon, terasu, nebo prostý okenní parapet, je důležité zjistit, kolik slunečního světla tam denně dopadá a kolik místa máte k dispozici. Zvolte rostliny, které se hodí k vašim podmínkám. Pokud máte na okenním parapetu málo místo nebo světla, budete si muset některé druhy rostlin odpustit. Některé rostliny vyžadují hodně slunce, zatímco jiné potřebují stinnější místa. Přemýšlejte o využití květináčů, závěsných květin nebo i paletových zahrad.

Jak nejlépe k zahradničení využít balkon?

Pokud máte balkon, máte skvělý výchozí bod pro městskou zahradu. Rozmístěte květináče a truhlíky podle dostupnosti slunečního světla a nároků jednotlivých rostlin. Pokud máte hodně slunný balkon, budou tam prospívat hlavně rajčata, bylinky a levandule. Pokud je váš balkon spíš stinný, zkuste pěstovat špenát, česnek, celer, petržel nebo ředkvičky. Mějte na paměti, že rostliny na balkoně vyžadují pravidelnou péči, protože květináče vysychají mnohem rychleji než půda na zahradě.

Co když nemám balkon, ale chci zahradničit?

Nevzdávejte se. Můžete využít okenní parapety nebo dokonce střechu, pokud to vaše budova umožňuje. Máte-li dostatečné osvětlení, můžete pěstovat květiny, bylinky a dokonce i některé druhy ovoce a zeleniny uvnitř svého bytu.

A pozor! Nemusíte se omezovat jen přirozeným světlem. Mnoho městských zahradníků využívá umělé osvětlení, aby mohli pěstovat rostliny i v interiéru nebo v prostorách s nedostatečným přirozeným světlem. LED světla jsou ideální pro vnitřní pěstování, protože poskytují optimální spektrum světla pro růst rostlin a zároveň jsou energeticky šetrná. Můžete si je přidělat na police, regály nebo speciální stojany, na kterých pěstujete rostliny v květináčích. S umělým světlem můžete také prodloužit dobu růstu a pěstovat rostliny celoročně. Pokud se chystáte na zahradničení v interiéru s použitím umělého světla, ujistěte se, že vaše rostliny mají dostatek vody a výživy a že dodržujete správný cyklus světla a tmy pro optimální růst.

Pracujte komunitně

Komunitní zahradničení je způsob, jakým lidé spolupracují na pěstování rostlin a zeleniny v rámci komunitní zahrady. Tento způsob zahrádkářství se zaměřuje na spolupráci a sdílení zdrojů, což umožňuje lidem s různými úrovněmi zkušeností a znalostí o zahradničení se zapojit a podílet se na projektu.Komunitní zahradničení se liší od tradičního zahrádkářství tím, že se jedná o společný projekt, který je spravován a udržován komunitou. Lidé se společně podílejí na péči o zahradu a pěstování plodin, což umožňuje sdílení zdrojů a snižuje náklady na pěstování.

Tento způsob zahrádkářství také umožňuje lidem naučit se nové dovednosti a získat nové znalosti o pěstování rostlin a o životním prostředí.V komunitní zahradě mohou být pěstovány různé druhy rostlin, včetně ovoce, zeleniny, bylin a květin. Lidé se mohou rozhodnout, co chtějí pěstovat, a společně se rozhodnout o tom, jak se bude zahrada spravovat a udržovat.

Komunitní zahradničení může také pomoci posílit místní společenství a vytvořit pocit sounáležitosti. Lidé se mohou zapojit do společného projektu a pracovat společně na společném cíli, což může pomoci posílit vztahy v komunitě.

Zdroj: urbanabroad.com, sustainablejungle.com